Φέτος η Αγκλίκα Γένοβα και ο Λιούμπεν Ντιμιτρόφ γιορτάζουν 20 χρόνια από την ίδρυση του πιανιστικού ντούο τους και με την αφορμή αυτή κυκλοφορήσαν cd με ερμηνείες τους ανά τα χρόνια. Πρόσφατα ήταν και η επίσημη παρουσίαση του άλμπουμ Bartok & Babin - Concertos for Two Pianos /Κοντσέρτα για δύο πιάνα/, με τη συμμετοχή της Συμφωνικής Ορχήστρας της ΒΕΡ υπό την διεύθυνση του Γιορντάν Καμτζάλοφ.
«Το ντουέτο Γκένοβα – Ντιμιτρόφ γεννήθηκε αυθόρμητα και με τη βοήθεια του Θεού», λέει η Αγκλίκα. - «Ήμασταν μαθητές των θαυμάσιων παιδαγωγών Τζούλια και Κωνσταντίν Γκάνεβι. Και μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μας στη Βουλγαρία - στο δωμάτιο αρ. 142 της Μουσικής Ακαδημίας του Ανόβερου αποφασίσαμε να παίζουμε μαζί. Ήμασταν στην τάξη του θρυλικού καθηγητή Βλαντιμίρ Κράινεφ, που είχε συγκεντρώσει ταλαντούχους πιανίστες από όλο τον κόσμο. Περιμένοντάς τον, αρχίσαμε να παίζουμε ένα έργο του Σοπέν. Ακριβώς τότε ο Κράινεφ μας άκουσε και είπε ότι είναι εντυπωσιασμένος από τον απίστευτο συγχρονισμό μεταξύ μας στην εκτέλεση, ακόμα και στις τις πιο μικρές λεπτομέρειες. Και μας συμβούλευσε να προετοιμαστούμε σε έναν μήνα για έναν διαγωνισμό στο Ανόβερο. Συμμετείχαμε και κερδίσαμε το πρώτο βραβείο. Ο αγαπημένος μας καθηγητής μας βοηθούσε με συμβουλές εφόσον ζούσε, έχουμε υπέροχες αναμνήσεις.»
Για την Αγκλίκα το πιο σημαντικό πράγμα είναι η συνάντησή της με τον Λιούμπεν στη Μουσική Ακαδημία. «Όλα ξεκίνησαν με κάποιες παρτιτούρες, που μου έδωσε» – θυμάται η ίδια. Ενώ ο Λιούμπεν λέει: «Το πιο πολύτιμο πράγμα είναι ότι είμαστε μαζί πάσα στιγμή στη ζωή και στη σκηνή.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείοΗ ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..