«Έχετε θαυμάσιο φεστιβάλ και υπέροχο κοινό - το καλύτερο που είχαμε δει», λέει η Μάρθα, μια από τις τραγουδίστριες του Skety. – «Το κοινό εκτιμά την τζαζ, καταλαβαίνει τη μουσική και την αίσθηση χιούμορ μας. Μου αρέσει η πόλη αυτή και για άλλο έναν λόγο - εδώ είναι γεννημένος ο Ελίας Κανέττι και μπορώ να επισκεφθώ το σπίτι, όπου γεννήθηκε.»
Ο Μπορίς Πετρόφ εγκαινίασε το φεστιβάλ μαζί με τον Wolfgang Schmid – μπάσο κιθάρα, και τον Thomas Langer – κιθάρα, από τη Γερμανία.
«Για πρώτη φορά παίζουμε μαζί», λέει ο Μπορίς. – «Η ιδέα ήταν του Ντανιέλ Τζουμαλίσκι, ο οποίος ασχολείται με τη διαφήμιση του φεστιβάλ. Πριν χρόνια ο ίδιος διοργάνωσε συναυλίες του Billy Cobham και του Wolfgang Schmid. Ονομάσαμε το μουσικό πρότζεκτ S-P-L-D, στα πρώτα γράμματα των επώνυμων μας. Στα ντραμς ήταν ο Νικολάι Ντάνεφ. Ο Wolfgang Schmid είναι μέλος της τζαζ οργάνωσης στο Μόναχο. Έκανε ηχογραφήσεις μαζί με τον Billy Cobham και άλλους παγκοσμίως γνωστούς μουσικούς. Γρήγορα βρήκαμε κοινή γλώσσα και το κοινό υποδέχθηκε πολύ καλά το μουσικό μας σχέδιο.»
Στην σκηνή του Ρούσε η τραγουδίστρια Μιροσλάβα Κατσάροβα παρουσίασε το πρόγραμμα Desafinado Live, ενώ ο Βλαντιμίρ Καρπάροφ - μουσική του δικού του τελευταίου άλμπουμ.
Κλασικό χρώμα στο πρόγραμμα του τζαζ φεστιβάλ πρόσθεσε το Σεστέτο Κλαρίνων του Μπορισλάβ Γιότσοφ. «Η μουσική μας είναι «ανάμεσα σε μερικές όχθες», λέει ο ιδρυτής του σεστέτου. – «Η παρουσία της τζαζ είναι αισθητή, χάρη και στον τζαζ πιανίστα Τεοντόρ Πετκόφ, αλλά υπάρχουν και στοιχεία άλλων στυλ. Με χαροποιεί το γεγονός ότι το σύνολό μας έλαβε πρόσκληση συμμετοχής για το φεστιβάλ, και το κοινό μας χειροκρότησε θερμά.»
Στην παραδουνάβια πόλη ο Μάριο Στάντσεφ παρουσίασε το νέο του πρότζεκτ Jazz Before Jazz, που ηχογράφησε στη Γαλλία σε συνεργασία με τον σαξοφωνίστα Λιονέλ Μαρτέν.
«Έχω δώσει αρκετές συναυλίες στη Βουλγαρία, αλλά γνωρίζω τη χώρα σας και από τις αφηγήσεις του Μάριο», λέει ο Λιονέλ. – «Για πρώτη φορά έπαιξα στη Στάρα Ζαγκόρα και το θεωρώ ως δώρο που μου προσέφερε η ζωή - εκεί συνάντησα τον αμερικανό σαξοφωνίστα Τζορτζ Γκαρζόν. Ήθελα να παρατήσω τη μουσική, αλλά ο ίδιος με έπεισε να μη το κάνω. Μαζί του και μαζί με τον Μάριο κάναμε πρότζεκτ, το οποίο παρουσιάσαμε σε σειρά συναυλιών. Το πρόγραμμα του φεστιβάλ στο Ρούσε είναι καλό, εκεί άκουσα ενδιαφέρουσα μουσική και συνάντησα θαυμάσιους μουσικούς. Μαζί με τον Μάριο αποφασίσαμε να παίξουμε χωρίς μικρόφωνα και αυτό μας επέτρεψε να προσεγγίσουμε περισσότερο το κοινό.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: Ruse Jazz Fest
Ο Ορλίν Γκοράνοβ ξεκίνησε την καριέρα του πολύ πριν την μετάβαση αλλά κατάφερε να παραμείνει στο επίκεντρο της βουλγάρικης μουσικής και μετά. Έχει την ρομαντική βαθιά φωνή της σχολής του παρελθόντος αλλά καταφέρνει να κάνει πράγματα που ηχούν επίκαιρα..
Η παραθαλάσσια μας πόλη Βάρνα θα βυθιστεί στο πνεύμα της γαλλικής Γιορτής της Μουσικής στις 21 Ιουνίου. Η εκδήλωση, που διοργανώνεται από την Αλιάνζ Φρανσέζ Βάρνα, με τη χρηματική υποστήριξη του Δήμο Βάρνα, της Κρατικής Όπερας της Βάρνα και της..
Το τρίο Innerglow με το τραγούδι «Απελευθερωμένος» , ήταν μεταξύ των φιναλίστ στον 55ο Διαγωνισμό «Άνοιξη» της ΒΕΡ. Ο Τόντορ Κοβάτσεβ, ο Πέταρ Ζέλεβ και ο Ματέι Χριστόσκοβ τώρα προωθούν το κομμάτι τους, γιατί είναι πολύ κατάλληλο για το καλοκαίρι...
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..