Από την Ημέρα του Αγίου Ιγνατίου /Ιγκνάζντεν/ (20 Δεκεμβρίου) αρχίζουν τα προεόρτια των Χριστουγέννων. Στη λαϊκή παράδοση θεωρείται ότι τότε ξεκίνησαν οι πόνοι του τοκετού της Παναγιάς που συνέχισαν μέχρι τα Χριστούγεννα.
Η Βάνια Κόστοβα είναι μια από τις δημοφιλέστερες βουλγάρες ποπ τραγουδίστριες. Στις αρχές της δεκαετίας του ’80 του περασμένου αιώνα έγινε γνωστή ως σολίστ του συγκροτήματος «Τόνικα ΣΒ». Έξι χρόνια αργότερα άρχισε σόλο καριέρα και το 1987 κυκλοφόρησε το πρώτο σόλο άλμπουμ της. Είναι δύσκολο να πούμε πριν πόσο καιρό η μητέρα και ο γιος βγήκαν μαζί στη σκηνή, αλλά τα τελευταία χρόνια το κοινό απολαμβάνει τις ερμηνείες τους σε συναυλίες, όπου ο καθένας εμφανίζεται ως σολίστ και ως μέρος του ντουέτου.
«Τα Χριστούγεννα δεν είναι μόνο η αγαπημένη μου γιορτή, μαζί με το Πάσχα, φυσικά» - λέει η Βάνια Κόστοβα. – «Είμαι πεπεισμένη ότι το πνεύμα των Χριστουγέννων θα πρέπει πάντα να είναι μαζί μας, να μην περιμένουμε μόνο την περίοδο από την Ημέρα του Αγίου Ιγνατίου μέχρι τα Χριστούγεννα. Κάθε μέρα στις ψυχές μας πρέπει να γεννιέται ο Θεός. Για αυτό τα τραγούδια που επιλέξαμε με τον γιο μου Μπογιάν, μιλούν όχι μόνο για τα Χριστούγεννα, αλλά για τις ανθρώπινες αρετές, τη γενναιοδωρία, τη συμπόνια και τη συμπάθεια προς τον πόνο των άλλων. Για παράδειγμα, στους στίχους του τραγουδιού «Αγάπη είναι να δώσεις» η ποιήτρια Ναντέζντα Ζαχάριεβα λέει: «Αγάπη είναι να βοηθήσεις, αγάπη είναι να δώσεις. Να δόσεις ελπίδα στους πεινασμένους, λαχτάρα στους χορτασμένους... Αγάπη είναι να μοιράζεσαι την ψυχή σου χωρίς να λυπάσαι και να μη λογαριάζεις σε ποιον και τι ακριβώς έχεις δώσει…»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..