Το κυριλλικό αλφάβητο θα αποκτήσει μνημείο στην Ανταρκτική. Η πρωτοβουλία είναι βουλγαρομογγολική. Αυτό μπορεί να φαίνεται παράξενο, γιατί λίγοι γνωρίζουν πως οι Μογγόλοι είναι ο μόνος μη σλάβικος λαός που γράφει στα κυριλλικά. Πριν έναν χρόνο ο Πρόεδρος της Βουλγαρικής Δημοκρατίας Ρόσεν Πλέβνελιεφ εγκαινίασε παρόμοιο μνημείο στην πρωτεύουσα της Μογγολίας Ουλάν Μπατόρ. Σύμφωνα με τον καθηγητή Χρίστο Πιμπίρεφ, αρχηγό της βουλγάρικης ερευνητικής αποστολής στην Ανταρκτική, το επικείμενο μνημείο θα είναι σύμβολο φιλίας μεταξύ των δυο λαών που συνεργάζονται στην «παγωμένη ήπειρο» εδώ και 10 χρόνια. Στον βουλγαρικό πολικό σταθμό «Άγιος Κλήμης της Αχρίδας» κάθε χρόνο εργάζονται Μογγόλοι και σύντομα οι ερευνητές θα κατασκευάσουν στο έδαφός της μογγολικό εργαστήριο. Το μνημείο είναι επίσης έκκληση για ειρήνη στον κόσμο.
«Αυτή τη στιγμή κάνουμε τις τελευταίες ετοιμασίες», είπε ο Μλαντέν Στάνεφ, πρόεδρος του Βούλγαρο-Μογγολικού Συλλόγου Φιλίας. – «Παίρνουμε χώμα από το Βελίκο Τίρνοβο, τη Σόφια, την Πλίσκα, το Πρεσλάβ, τη Βάρνα και από τον τάφο του χαν Κουμπράτ στη Μάλαγα Περεστσέπινα /σημερινή Ουκρανία/. Το μνημείο θα έχει ύψος 2 μέτρα και 30 εκατοστά και εκτός από τα γράμματα του κυριλλικού αλφαβήτου, θα συμπεριλαμβάνει και τις μορφές του Κύριλλου, του Μεθόδιου και του Άγιου Κλήμεντος της Αχρίδας.»
Η μεγαλύτερη δυσκολία θα είναι η μεταφορά του, μιας και ζυγίζει 100 κιλά και θα μεταφερθεί με αεροπλάνο ως τη νοτιότερη πόλη της Χιλής – το Πούντα Αρένας, από όπου θα συνεχίσει με πλοίο και θα αποβιβαστεί με βάρκες στο νησί Λίβινγκστον, όπου βρίσκεται η βουλγάρικη βάση. Εκεί θα πιαστεί για βράχο, μιας και η προστασία του περιβάλλοντος στην Ανταρκτική είναι ιδιαίτερης σημασίας.»
Υπάρχει πιθανότητα το μνημείο να εκτεθεί στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας ως τη μεταφορά του στις 15 Ιανουαρίου του 2017.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η βουλγάρικη ομάδα είχε εξαιρετική εμφάνιση στο Διεθνές Τουρνουά Νεαρών Φυσικών (IYPT) στην Βουδαπέστη (Ουγγαρία) όπου συμμετείχαν μαθητές από 38 χώρες από όλο τον κόσμο και κέρδισαν αργυρά ομαδικά μετάλλια. Αυτό ανακοίνωσαν από την Ομοσπονδία..
Ο Σύλλογος «BG Έσο δραστήριος» καλεί ΜΚΟ, αθλητικές λέσχες και εκπαιδευτικά ιδρύματα να συμμετάσχουν στην οργάνωση εκδηλώσεων με σκοπό τον καθαρισμό χωματερών και την ενημέρωση των κατοίκων πως να διατηρούν καθαρή την φύση. Από τον Σύλλογο δηλώνουν..
Οι Βούλγαροι εκτιμούν στην ΕΕ περισσότερο τη δημοκρατία, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την κυριαρχία του νόμου και το βιοτικό επίπεδο, δείχνουν τα στοιχεία του Ευρωβαρομέτρου, που κοινοποιήθηκαν στις 26 Ιουλίου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, μετέδωσε το..
Λέει ότι δεν αισθάνεται ξένος στη Βουλγαρία εδώ και πολύ καιρό. Εδώ είναι το σπίτι του, έμαθε βουλγαρικά και, όπως οι περισσότεροι συμπατριώτες μας,..
Η μαθήτρια Νία Παρούσεβα από το 26 ο Γυμνάσιο-Λύκειο «Γιορντάν Γιόβκοβ» στην Σόφια κέρδισε ατομικό μετάλλιο για εξαιρετική παρουσίαση στο Space Camp..