Η Ιωάννα Βίκτοροβα αρχίζει να ζωγραφίζει από πολύ μικρή ηλικία και στα έξι της χρόνια αποφασίζει αυτή να είναι η δουλειά της. Ισχυρίζεται πώς πάντα ήξερε, ότι η εικαστική τέχνη θα της εξασφαλίσει ανεξαρτησία και δυνατότητα μόνη της να φροντίζει τον εαυτό της. Η Ιωάννα είναι υπέροχη απόδειξη για το ότι μπορεί να συντηρείται κανείς με τέχνη, και μάλιστα σε φτωχή χώρα σαν τη Βουλγαρία.
Το κορίτσι δημοσιεύει τα έργα του σε δική της ιστοσελίδα και στο Facebook. Στις αρχές του μηνός ένα απ’ αυτά – «Η μετάνοια» αποκτά απίθανη δημοτικότητα. Ας μάθουμε τι έμπνευσε την Ιωάννα, για να ζωγραφίσει τέτοιο έργο:
«Με έμπνευσε η μετάνοια. Μία νύχτα αντί να κοιμηθώ, το μυαλό μου άρχισε να με απασχολεί με σκοτεινές σκέψεις και αναμνήσεις.»
Η ίδια ζωγράφισε το έργο πριν έναν χρόνο, όταν βίωνε δύσκολη περίοδο της ζωής της και ξανασκεφτόταν τις ενέργειές της. Εκείνοι, που είδαν τη ζωγραφιά της, γράφουν με ευγνωμοσύνη, ότι ζωγράφισε το δικό τους συναίσθημα. Η Ιωάννα θεωρεί, ότι οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται την τέχνη διαφορετικά, ότι το ίδιο έργο φέρει διαφορετικό μήνυμα για τον καθένα.
Πέρα από τους πίνακες, η Ιωάννα εικονογραφεί βιβλία, ζωγραφίζει κόμικς και ήρωες για ηλεκτρονικά παιχνίδια. Στην εταιρεία, όπου δουλεύει, έχει δημιουργήσει τις μορφές πάνω από 10 δημοφιλών παιχνιδιών. Ποιοι είναι οι αγαπημένοι της ήρωες από κινούμενα σχέδια και πώς άλλαξαν τα κινούμενα σχέδια σήμερα:
«Έχω πολλούς αγαπημένους ήρωες κινούμενων σχεδίων, με τους οποίους μεγάλωσα. Μου αρέσουν πολύ τα κινούμενα σχέδια. Δεν νομίζω, ότι τώρα είναι ασχημότερο, απλώς είναι διαφορετικό. Αν και ως κάποιο βαθμό λείπει η γοητεία των παλιών κινούμενων σχεδίων του Disney. Τώρα απλώς τα πράγματα με τις νέες τεχνολογίες γίνονται γρηγορότερα.»
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Φωτογραφία: προσωπικό αρχείο
Η λογοτεχνία ζωντανεύει στην υπαίθρια θεατρική σκηνή στο Πάρκο της Στρατιωτικής Ακαδημίας «Γκεόργκι Σ. Ρακόβσκι» μέχρι τις 25 Ιουλίου στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Sofia Mono. Φέτος το πρόγραμμα αποτελείται κυρίως από δραματοποιήσεις, βασισμένες σε..
Ο χώρος τέχνης, πολιτισμού και διαλόγου «Τοπλοτσεντράλα» στη Σόφια κλείνει την 5 η σεζόν του με επετειακή έκδοση του εμβληματικού φεστιβάλ Toplo Fest το Σαββατοκύριακο υπό το σύνθημα «Ψηλά στον αέρα». Χαρταετοί στον αέρα, δημιουργικά..
Η περιοδεύουσα έκθεση «Ίχνη από εξαφάνιση» παρουσιάζει κατασκευασμένα από οικολογικά υλικά εκμαγεία βημάτων απειλούμενων από εξαφάνιση ζώων στη Ροδόπη, που αναπαριστάνουν τα πραγματικά σχήματά τους και τους φυσικούς βιοτόπους τους, μετέδωσε το BTA...
Η λογοτεχνία ζωντανεύει στην υπαίθρια θεατρική σκηνή στο Πάρκο της Στρατιωτικής Ακαδημίας «Γκεόργκι Σ. Ρακόβσκι» μέχρι τις 25 Ιουλίου στο πλαίσιο του..