Η συναυλία «Mr. Sax» είναι στις 15 Φεβρουαρίου και αποτελεί την πρώτη από ολόκληρη σειρά, στην οποία θα μπορούμε να ακούσουμε όλους της Big Band της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας. Οι μουσικοί της ορχήστρας είναι από τα δημοφιλέστερα ονόματα της βουλγαρικής τζαζ σκηνής, αφού πολλοί απ’ αυτούς συνθέτουν δικά τους έργα. Οι σολίστ στη συναυλία είναι οι Βασίλ Έντσεφ, Ντιμίταρ Λιόλεφ, ο Πέταρ Μόμτεφ, ο Μπορίς Πετρόφ και ο Ατανάς Χατζίεφ.
Όλα τα έργα στο πρόγραμμα θα ακουστούν για πρώτη φορά, επειδή προετοιμάστηκαν ειδικά για την συναυλία «Mr. Sax». Αλλά οι σολίστ έχουν εκατοντάδες ηχογραφήσεις στο Αρχείο της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..