Το έθνικ συγκρότημα «Μπουλγκάρα» που συνδυάζει τη βουλγάρικη παραδοσιακή μουσική με την ποπ, τη ροκ και το φανκ είναι από τα πιο δημοφιλή στη χώρα μας. Οι εκτελεστές του συγκροτήματος «Μπουλγκάρα» εμφανίστηκαν για πρώτη φορά μαζί πριν 15 χρόνια και φέτος παρουσιάζουν νέο βίντεο κλιπ, ετοιμάζουν μια μεγάλη συναυλία στο Sofia Live Club στις 2 Μαρτίου και περιοδεία. Το συγκρότημα συμπεριλαμβάνει και μουσικούς της Ορχήστρας Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ – τη Χριστίνα Μπέλεβα - γκαντούλκα, τον Πέτιο Κοσταντίνοφ - γκάιντα, τον Κωσταντίν Γκέντσεφ – φλογέρα, και τον μαέστρο Ντιμίταρ Χρίστοφ που παίζει ταμπουρά.
Το συγκρότημα «Μπουλγκάρα» ήταν από τα πρώτα που άρχισαν να συνδυάζουν την παραδοσιακή μουσική με την ποπ και τη ροκ και σήμερα 15 χρόνια αργότερα δεν έχουν πολλούς συναγωνιστές.
«Όλοι μας ασχολούμαστε με άλλα πράγματα επαγγελματικά, παίζουμε σε ορχήστρες, είμαστε ηχολήπτες και διαφημιστές», λέει ο φλογερίστας. – «Η καθημερινότητα μας καταπίνει, έχουμε να φροντίζουμε τις οικογένειες και τα παιδιά μας. Παρ’ όλα αυτά δεν μπορούμε χωρίς τη μουσική, έχουμε ανάγκη να επικοινωνούμε μεταξύ μας και με το κοινό, να διασκεδάζουμε. Κάνουμε καλή παρέα, γελάμε, έχουμε πολλή ενέργεια και αυτό φαίνεται στο βίντεο κλιπ, είμαστε ξέγνοιαστοι και ξεχειλίζουμε από συναισθήματα. Εδώ και λίγα χρόνια συνεργαζόμαστε με την τραγουδίστρια Έβα Περτσεμλίεβα που παίζει και κρουστά. Το κοινό εκπλήσσεται ευχάριστα όταν ακούει γνωστά ποπ κομμάτια με παραδοσιακό απόηχο, εκεί που έχουν συνηθίσει να ακούνε σόλο κιθάρα ξαφνικά να αντικαθίσταται από γκάιντα. Στο συγκρότημα παίζουν και ο Τσαβντάρ Ασένοφ στο μπάσο και ο Στογιάν Παβλόφ στο νταούλι και τα κρουστά. Συνεχίζουμε να κάνουμε διασκευές και δική μας μουσική και συνεχίζουμε πρόσω ολοταχώς.»
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η Ισπανία. Τώρα τραγουδά και σ’ αυτήν την γλώσσα. Το νέο της άλμπουμ λέγεται "96" και είναι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις..