Σήμερα είναι η συναυλία της Φιλαρμονικής Ορχήστρας της Σόφιας με την οποία σημειώνεται η έναρξη του διεθνούς διαγωνισμού «Νεαροί βιρτουόζοι». Σολίστες είναι οι βραβευμένοι από τις δυο προηγούμενες εκδόσεις – η βιολονίστρια Έλι Τσόι και ο πιανίστας Ασέν Τάντσεβ. Και οι δυο τους έχουν κερδίσει επίσης ειδικό βραβείο από την Ορχήστρα ενώ η Έλι Τσόι ήταν και η «Ανακάλυψη» της έκδοσης του 2015.
Μέρος του κύρους κάθε διαγωνισμού είναι η μελλοντική εξέλιξη των μουσικών που κερδίζουν τα βραβεία.
«Παρακολουθούμε με ενδιαφέρον την πορεία όσων έχουν συμμετάσχει στο διαγωνισμό, λέει η κυρία Μίτεβα. Π. χ. η βιολονίστρια Μονέ Χατόρι έκανε παγκόσμια καριέρα αλλά το βιογραφικό της ξεκινά με το πρώτο της διεθνές βραβείο από το δικό μας διαγωνισμό. Η Έλι Τσόι επίσης είχε μεγάλες επιτυχίες μετά τη συμμετοχή της στους «Νεαρούς βιρτουόζους» και τώρα ήρθε ειδικά για την εναρκτήρια συναυλία από τις ΗΠΑ. Πρέπει να ευχαριστήσουμε και το ίδρυμα «Η Αμερική για την Βουλγαρία» που είναι ο βασικός μας χορηγός ενώ ο διαγωνισμός διοργανώνεται υπό την αιγίδα της δημάρχου της Σόφιας Γιορντάνκα Φαντάκοβα. Έχουμε επίσης τη στήριξη των ιδρυμάτων «Αγ. Αγ. Κύριλλος και Μεθόδιος» και «Βουλγαρική μνήμη». Μας βοηθούν μεγάλες εταιρείες και ιδιώτες με τις δωρεές τους. Συνεργαζόμαστε με τα εθνική Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και για τρίτη συνεχή χρονιά ο διαγωνισμός θα εκπέμπεται άμεσα μέσω της ιστοσελίδας μας στο Ίντερνετ».
Ακούμε Εναλλαγές σε θέμα του Ροσίνι από τον Νταβίντ Νίκολας Πόσκιν, στο πιάνο ο Ρούμεν Τσανόβ που κέρδισε το 4ο βραβείο στην κατηγορία έως 24 χρονών το 2015.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..