«Στο σύγχρονο δυναμικό κόσμο αναζητάμε νέες μορφές επικοινωνίας με το κοινό, εμπλουτίζουμε τις ιδέες μας, βρίσκουμε ενδιαφέροντες δρόμους για ενότητα με τις άλλες τέχνες» - συμμερίζεται η νεαρή βιολοντσελίστρια Γκαμπριέλα Καλογιάνοβα. Είναι μέλος του συγκροτήματος δωματίου «Σιλουέτι», που αποτελείται από νεαρούς μουσικούς, πρώην φοιτητές από την τάξη του καθηγητή Βενστεσλάβ Νικόλοβ. «Αντιθέσεις» - το πρώτο σχέδιο του συγκροτήματος, παρουσιάστηκε το 2014 με την υποστήριξη του Εθνικού ταμείου «Πολιτισμός» στα πλαίσια του Υπουργείου πολιτισμού. Νωρίτερα, το 2012 και το 2013 οι νέοι οργανοπαίκτες ήταν υπότροφοι της Διεθνούς θερινής ακαδημίας Βιέννης-Πράγας-Βουδαπέστης (ISA), όπου εργάστηκαν υπό την διεύθυνση διακεκριμένων μουσικών παιδαγωγών.
Για τη συναυλία «Από τον Αμαντέους – προσωπικά», που πραγματοποιήθηκε στις 22 Απριλίου, μας είπε λίγα λόγια η Καλίνα Μίτεβα:
Διαλέξαμε τον τίτλο «Από τον Αμαντέους – προσωπικά», επειδή προσπαθούμε να παρουσιάσουμε την προσωπικότητα του Μότσαρτ. Όλοι γνωρίζουν την μουσική αυτού του μεγαλοφυούς συνθέτη. Αλλά οι μορφές, που υπάρχουν στη συνείδησή μας δεν είναι πάντα αυθεντικές, ενώ στα γράμματά του περιλαμβάνεται η αλήθεια κατά τη γνώμη μας. Παρουσιάσαμε γράμματά του, που διάβασε ο ταλαντούχος ηθοποιός Πετρομίλ Ντένεβ και στα οποία το κοινό είχε τη δυνατότητα να απολαύσει το χιούμορ του. Εμείς από την πλευρά μας παρουσιάσαμε το μουσικό μέρος. Νομίζω, ότι ήταν πολύ όμορφο.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..