Ο ροκ κιθαρίστας Νίκι Τόμοφ κυκλοφόρησε τον Απρίλιο το πρώτο του σόλο άλμπουμ, με τίτλο All we need is tomorrow. Το όνομά του είναι γνωστό ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του ’80 του περασμένου αιώνα ως μέλος του γκρουπ «Ντισονάνς» /παραφωνία/. Εκτός από κιθαρίστας, είναι επίσης ένας από τους ιδρυτές του. Να τι μας διηγείται ο ίδιος για τα πρώτα του βήματα στη ροκ μουσική με το συγκρότημα αυτό:
Μετά τη διάλυση του «Ντισονάνς» ο Νίκι Τόμοφ με άλλους μουσικούς ίδρυσε το γκρουπ «Ντισονάνς 2», αλλά ο νέος σχηματισμός υπήρχε μόνο τρία χρόνια. Παρά το μικρό χρονικό διάστημα κέρδισε το δεύτερο βραβείο στο τελευταίο φεστιβάλ βουλγαρικού τραγουδιού «Χρυσός Ορφέας» το 1999. Έναν χρόνο αργότερα εμφανίστηκε άλλο «Ντισονάνς» με το όνομα «Νέο 20» με συμμετοχή μερικών από τους πρώτους μουσικούς.
«Στο «Νέο 20» ο κιθαρίστας ήταν ο Νίκι Ντόνκοφ και ο μπασίστας - Αντόν Σλάβτσεφ. Το όνομα του γκρουπ ήρθε από τον ντράμερ Κίριλ Πετρόφ, πολύ ταλαντούχο αγόρι που ήταν τότε 20 χρονών. Στην περίπτωση αυτή, η ιδέα μας ήταν να αναπτύξουμε ένα πρότζεκτ. Έτσι, μαζί δημιουργήσαμε μερικά τραγούδια. «Νύχτα και μέρα» είναι το τελευταίο κομμάτι της συνεργασίας μας. Η ηχογράφηση έγινε την άνοιξη του 2000.»
Το άλμπουμ All we need is tomorrow συγκεντρώνει το ό, τι έχω μάθει ανά τα χρόνια, επίσης αντικατοπτρίζει τα συναισθήματα και τις αισθήσεις μου για τη μουσική. – συνεχίζει ο ροκ μουσικός. – «Το πρότζεκτ συμπεριλαμβάνει 14 τραγούδια σε διάφορα στυλ με φανκ, ροκ, έθνικ στοιχεία. Τρία είναι τα ορχηστικά κομμάτια - το ένα από την περίοδο του γκρουπ «Ντισονάνς» λέγεται «Ροκ χορός». Όλα τα τραγούδια είναι στα αγγλικά, με εξαίρεση το κομμάτι «Νύχτα και μέρα». Οι στίχοι τεσσάρων τραγουδιών είναι της Μιλένα Τσορίλκοβα, οι υπόλοιπο είναι δικοί μου. Η ίδια μου είχε δώσει μερικά ποιήματα της και εγώ έγραψα τη μουσική.»
Το σόλο άλμπουμ του ροκ κιθαρίστα Νίκι Τόμοφ μπορεί να βρεθεί στα βιβλιοπωλεία, ενώ ο μουσικός έχει την πρόθεση να το προσφέρει και online.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις κορυφές». Η γιορτή για τους φίλους της μουσικής διοργανώνεται από την Όπερα και Μπαλέτο Σόφιας. Το..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη παράδοση στο πολιτιστικό ημερολόγιο του ορεινού μας θέρετρου. Σύμφωνα με τη διευθύντρια του φεστιβάλ..
Μέχρι τις 3 Αυγούστου στο χωριό Ντέμπνοβο στο βουνό Αίμο, κοντά στο Τρογιάν, λαμβάνει χώρα το 6 ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής και Τεχνών «Jam on the river». Αστέρια της ξένης και της βουλγάρικης μουσικής τραγουδούν δίπλα στον ποταμό Βίντιμα. Μια από..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις..