Ο συνδυασμός της φωνής της Ροδόπης με τον ήχο της κιθάρας είναι ασυνήθιστος για την παραδοσιακή μας αντίληψη για το φολκλόρ. Αλλά η ασυνήθιστη συνεργασία μεταξύ της Νέλι Αντρέεβα και του Νικολάι Πέεφ έχει επιτυχία ανάμεσα στους νέους λάτρεις της μουσικής. Και στο δεύτερο άλμπουμ του «Τζάστα Πράστα» το ντουέτο παρουσιάζει και πάλι τολμηρούς αυτοσχεδιασμούς και σύγχρονες ερμηνείες παραδοσιακών και πρωτότυπων τραγουδιών – με στίχους και μουσική του Νικολάι Πέεφ. Η μουσική τους συναρπάζει με έναν τρόπο οικειότητας, τρυφερότητας, με μια ιδέα χαλάρωσης σε αναζήτηση νέων δρόμων στην παράδοση από τους νέες επαγγελματίες.
«Όλο το πρότζεκτ είναι αποτέλεσμα μεγάλων προσπαθειών και μεγάλης εμπειρίας ανά τα χρόνια. Δώσαμε το καλύτερο εαυτό μας, ο Νίκι και εγώ, ως μουσικοί και ερμηνευτές» - ομολογεί η Νέλι Αντρέεβα, ενώ ο Νικολάι συνεχίζει:
«Προσπαθήσαμε όλα να είναι όπως πρέπει στο άλμπουμ για να απολαύσουμε αυτό που έχουμε κάνει. Ο τίτλος είναι από το βουλγαρικό παραμύθι για τον Τσιντίλ Πιντίλ και την Τζάστα Πράστα. Το μήνυμα συνδέουμε με τον χαρακτήρα της Τζάστα Πράστα, η μια από τις δυο κόρες, η οποία ήταν παρορμητική, δεν ολοκλήρωνε τη δουλειά της, αλλά πάντα με πάθος ξεκινούσε τα πάντα. Στη βουλγαρική γλώσσα η «τζάστα-πράστα» είναι μια έκφραση που σημαίνει «δουλειά του ποδαριού» Το μήνυμά μας όμως είναι διαφορετικό: οι άνθρωποι, συνειδητοποιώντας την ατέλειά τους και στην προσπάθεια να την ξεπεράσουν, να βρεθούν εκεί όπου θέλουν να είναι. Και όταν γυρίσουν πίσω, να μη μετανιώσουν τις αποτυχίες τους, και να μη φοβούνται να δοκιμάζουν, να κάνουν ό, τι θέλουν.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό βίντεο, που μας μεταφέρει στην ακτή της θάλασσας. Η Αλεξάντρα προσχωρεί για πρώτη φορά στην ομάδα του..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις..