Στις 13 Ιουνίου στη σκηνή του Στούντιο 5 στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού θα πραγματοποιηθεί η πρεμιέρα του πρότζεκτ με τίτλο «Αντόνι Ντόντσεφ&Γκεόργκι Κορνάζοφ». Ας υπενθυμίσουμε ότι ο Γκεόργκι Κορνάζοφ είναι ένας από τους καλύτερους μας τρομπονίστες, ο οποίος από χρόνια ζει στη Γαλλία.
Ανάμεσα στη συναυλία με τον Αντόνι και τις δεσμεύσεις του τον Αύγουστο στη Βουλγαρία, ο Γκεόργκι Κορνάζοφ θα είναι στη Γαλλία, όπου επίσης θα έχει ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις. Στην πόλη Σεν Ραφαέλ στη Μεσόγειο θα πραγματοποιήσει masterclass με μαθητές από το μουσικό σχολείο της πόλης. Το masterclass θα ολοκληρωθεί με δύο συναυλίες, για τις οποίες ο τρομπονίστας έχει γράψει δύο σουίτες. Ύστερα ο Γκεόργκι θα λάβει μέρος στο τζαζ φεστιβάλ, που πραγματοποιείται στο Σεν Ραφαέλ, μαζί με ένα από τα γαλλικά του συγκροτήματα.
«Το σχέδιο φέρει τον τίτλο «Μπρας σπίριτ». Τα όργανα είναι τρομπόνι, τρομπέτα, ακορντεόν, ντραμς. Το συγκρότημα υπάρχει από το 2015. Μίλησα με τον Αντόνι Ντόντσεφ, τον διευθυντή της Big Band της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας, ο οποίος εκδήλωσε επιθυμία να συμπεριλάβει το πρότζεκτ στο πρόγραμμα της ορχήστρας. Ελπίζω, ότι θα καλέσει και μερικούς από τους σολίστ, με τους οποίους δουλεύω. Το νεότερο, που έκανα, είναι αυτό το γαλλοβουλγαρικό τρίο, με το οποίο κάναμε περιοδεία στη Βουλγαρία. Σ’ αυτό είμαστε μαζί με τον βούλγαρο τζαζ τραγουδιστή Πέταρ Σάλτσεφ και έναν υπέροχο γάλλο πιανίστα Αρμέλ Ντιουπά. Είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον και ελπίζω, ότι θα συνεχίσουμε να συνεργαζόμαστε. Με πρωτοβουλία του Πέταρ Σάλτσεφ μία βουλγάρα ποιήτρια έγραψε στίχους πάνω σε δική μου μουσική. Η ιδέα είναι να μετατραπεί σε μεγαλύτερο πρότζεκτ, στο οποίο να συμπεριληφθεί και συμφωνική ορχήστρα.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..