Φέτος έκλεισε τα 60 του, ενώ τα αφιερώματα σχετικά με την επέτειο είναι μερικά. Ο Διαγωνισμός Μη Επαγγελματιών Πιανίστων «Viva Piano», που οργανώθηκε τον Απρίλιο στη Σόφια, ήταν αφιερωμένος στον Γκεόργκι Αρναούντοφ. Τον Οκτώβριο το Διεθνές Φεστιβάλ Σύγχρονης Μουσικής Πιάνου ppIANISSIMO θα παρουσιάσει την παγκόσμια πρεμιέρα του έργου για δυο πιάνα και ορχήστρα «Concerto ppianissimo». Ενώ στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Μουσικές εβδομάδες της Σόφιας» ερμηνεύτηκαν ή επίκειται να παρουσιαστούν μερικά έργα του. Στις 21 Ιουνίου στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ θα προβληθεί και άλμπουμ με έργα του συνθέτη. Λεπτομέρειες μαθαίνουμε από τον Γκεόργκι Αρναούντοφ:
Ό,τι και να μιλάμε, όχι καθένας σύγχρονος συνθέτης έχει την ευκαιρία τόσο συχνά να ακούει συναυλίες, που περιλαμβάνουν δικά του έργα. Παγκόσμιες πρεμιέρες έργων του Γκεόργκι Αρναούντοφ στις αρχές του 2017 έλαβαν χώρα στην Κίνα, τη Γερμανία και αλλού.
«Σαν να έχουμε ξεχάσει ότι η δουλειά ενός σύνθετη είναι να γράφει μουσική, η οποία να ερμηνεύεται. Δεν υπάρχει τίποτα μοναδικό σ’ αυτό. Κάποτε ο καθηγητής Ντιμίταρ Χρίστοφ μας είπε ότι πρέπει να μάθουμε δυο πράγματα. Πρώτον, ότι δεν είμαστε μοναδικοί και αυτό που κάνουμε μπορούν να το κάνουν και άλλοι. Και δεύτερο - η μουσική θα συνεχιστεί να υπάρχει και χωρίς εμάς. Να αντιμετωπίσουμε υπεύθυνα τη δουλειά μας και να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτό που κάνουμε, μπορεί να το κάνει και κάποιος άλλος. Αυτή είναι μια πολύ σημαντική θέση στην τέχνη – να μην «πετάς στα σύννεφα». Και πρέπει να κοιτάμε πάντα την πιο φωτεινή πλευρά της ζωής.», λέει ο συνθέτης Γκεόργκι Αρναούντοφ.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..