Το τρίο Outhentic προέκυψε πριν περίπου 5 χρόνια από τη συνεργασία του Ζίβκο Βασίλεφ που παίζει φλογέρα με την αδερφή του Ράινα Βασίλεβα που τραγουδά παραδοσιακά τραγούδια και τον Βίκτωρ Τζόργκοφ που παίζει κιθάρα. Ο Ζίβκο και η Ροσίτσα έχουν τελειώσει το Εθνικό Σχολείο Τεχνών «Ντόμπρι Χρίστοφ» στη Βάρνα, ενώ ο Βίκτωρ έμαθε να παίζει γκάιντα στο Εθνικό Σχολείο για Λαογραφικές Τέχνες στη Σιρόκα λάκα. Οι τρεις τους συναντήθηκαν το 2012 στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας «Άγιος Κλήμης της Αχρίδας» σαν φοιτητές στο τμήμα της Μουσικής Παιδαγωγικής και αποφάσισαν να δημιουργήσουν δικό τους συγκρότημα.
Μια από τις τελευταίες εμφανίσεις των Outhentic ήταν σ’ ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου, το Γκλάστονμπερι (Glastonbury Festival) στη Μεγάλη Βρετανία που διαρκεί 5 μέρες και το επισκέπτονται πάνω από 200 000 άτομα. Οι εκδηλώσεις λαμβάνουν χώρα σε 79 σκηνές, σε κάθε από τις οποίες παρουσιάζονται γύρω στα 12 συγκροτήματα την ημέρα.
«Πρόκειται για το γεγονός της χρονιάς στη Μεγάλη Βρετανία και ήταν πολύ σημαντικό για μας να συμμετάσχουμε», λέει ο Ζίβκο. – «Συναντήσαμε πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους, κάναμε γνωριμίες και λάβαμε αναγνώριση που ανεβάζει την αυτοπεποίθησή μας. Τώρα γυρίζουμε από τη Ροδόπη όπου λάβαμε μέρος στο φεστιβάλ Wake up Bulgaria και το καλοκαίρι σχεδόν δε θα κάνουμε διακοπές, γιατί έχουμε έναν σωρό συναυλίες για να παρουσιάσουμε τη δουλειά μας στο κοινό.»
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..