Στο Μουσικό Σχολείο της Σόφιας διεξήχθη η πρώτη συναυλία από την εθνική περιοδεία των νικητών του Διεθνούς Διαγωνισμού Κιθάρας Πλέβεν 2017. Την πρώτη θέση στην κατηγορία «Κλασσική κιθάρα έως 19 ετών» κέρδισε ο Φίλιππος Μανωλούδης, 17 ετών, από την Καβάλα, ο οποίος φέτος δίνει εξετάσεις για δίπλωμα στην τάξη του Φώτη Κουτσοθόδωρου στο Δημοτικό Ωδείο της πόλης του.
Είμαι από το Πλέβεν και ο διαγωνισμός ήταν η πραγματοποίηση ενός παιδικού μου ονείρου. Η πρώτη έκδοση ήταν το 2015 και φέτος θα διεξαχθεί για τέταρτη φορά από τις 28 Νοεμβρίου ως τις 2 Δεκεμβρίου. Στο πλαίσιο του φεστιβάλ θα λάβουν χώρα 6 συναυλίες, masterclass, σεμινάρια, εργαστήρια, διαλέξεις και εκθέσεις. Μεταξύ των συνοδευτικών εκδηλώσεων που ξεκινούν με την έναρξη της άνοιξης είναι και η εθνική περιοδεία των νικητών του 2017. Αρχίζουμε από τη Σόφια, ακολουθούν το Πλόβντιβ, το Πλέβεν, η Σιλίστρα και η Βάρνα. Τον Ιούλιο διοργανώνουμε θερινή κατασκήνωση με συμμετέχοντες παιδιά και καθηγητές από όλο τον κόσμο. Εκτός από τα μαθήματα πηγαίνουμε για ψάρεμα και διοργανώνουμε βραδιές με τραγούδια γύρω από τη φωτιά. Μετά την ακαδημία ακολουθεί σεμινάριο ειδικά για καθηγητές με βασικούς ομιλητές την υφηγήτρια Στέλα Ντίμκοβα από την Ακαδημία για Μουσική, Ορχηστική και Ζωγραφική Τέχνη του Πλόβντιβ και τον Ατανάς Ουρκουζούνοφ, κιθαρίστα, συνθέτη και εντυπωσιακή προσωπικότητα στο βουλγαρικό καλλιτεχνικό στερέωμα που ζει και εργάζεται στη Μουσική Ακαδημία «Μωρίς Ραβέλ» του Παρισιού.
Η κιθάρα είναι ένα σχετικά πρόσφατο όργανο, λέει ο Φίλιππος. Τον 18ο-19ο αιώνα ήταν μικρότερη. Τότε μόλις είχε εισαχθεί η έκτη χορδή και συνθέτες όπως ο Παγκανίνι άρχισαν να συνθέτουν έργα ειδικά γι’ αυτό το όργανο που έπαψε να είναι συνοδευτικό και έγινε σολιστικό. Ευρέως γνωστή η κιθάρα έγινε τον 20ό αιώνα από τον Ισπανό Αντρές Σεγκόβια Τόρες, για τον οποίο συνέθετε ειδικά έργα ο Ιταλο-Αμερικάνος Μάριο Καστελνουόβο Τεντέσκο.
Το κοινό στο μουσικό σχολείο της Σόφιας αποτελούταν σε μεγάλο μέρος από παιδιά που μαθαίνουν μουσική και σαν μαγεμένα κοίταζαν τους ερμηνευτές που αγκάλιαζαν τις κιθάρες τους με αγάπη και έδειχναν σαν να τους μιλούσαν. Ο Τομά Νικόλοφ από την Β΄ δημοτικού μοιράστηκε πόσο του άρεσε η συναυλία και τις εντυπώσεις του από τα κομμάτια που απαιτούσαν ακρίβεια και εκφραστικότητα. Ο Τομά παίζει κιθάρα εδώ και 3 χρόνια και μαθαίνει να κινεί γρήγορα τα δάχτυλά του στο τάστο. Όσο περιμένει να μακρύνουν τα νύχια του δεξιού του χεριού ονειρεύεται τις καλοκαιρινές διακοπές που σχεδιάζει η οικογένειά του στην Ελλάδα, τα παιχνίδια με τους φίλους του εκεί, την συμμετοχή του σε θερινές ακαδημίες όπως αυτή που διοργανώνεται τακτικά στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Κιθάρας του Πλέβεν όπως και το να γίνει εφευρέτης όταν μεγαλώσει. Μιλώντας μαζί του και με παιδιά σαν κι εκείνον το μέλλον δείχνει πιο φωτεινό.
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..