Στις 21 Μαΐου, στο σαλόνι του Theatro στην πρωτεύουσα, τέσσερα χορωδιακά σύνολα θα ερμηνεύσουν έργα του ακαδημαϊκού Νικολάι Κάουφμαν. Ο διάσημος μουσικολόγος, λαογράφος και συνθέτης απεβίωσε στα τέλη Μαρτίου φέτος. Στη συναυλία εις μνήμη του θα συμμετάσχουν οι χορωδίες «Το μυστήριο των βουλγαρικών φωνών» και «Βάνια Μόνεβα», το σύνολο Te Deum Adoramus και το κουαρτέτο «Σβετογκλάς». Μεταξύ των διοργανωτών είναι ο Μίτκο Ντάμοφ, στυλίστας στο επάγγελμα, οικογενειακός φίλος και μεγάλος θαυμαστής του έργου του συνθέτη και επιστήμονα ακαδημαϊκού Κάουφμαν. Ήμουν τυχερός και είχα την τιμή να γνωρίζω από κοντά αυτόν τον μεγάλο άνθρωπο. Τα τελευταία χρόνια βλεπόμασταν συχνά και συζητούσαμε για μουσική, πολιτισμό... Μετά τον θάνατό του σκέφθηκα ότι, πρέπει να κάνουμε κάτι σημαντικό εις μνήμη του - λόγια του Μίτκο Ντάμοφ.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..