Θέλουμε να μεγαλώνουμε τα παιδιά και τους νέους σε ένα καλύτερο ηχητικό και συναισθηματικό περιβάλλον και να βοηθήσουμε τους παραδοσιακούς θαυμαστές αυτής της μουσικής να πραγματοποιηθούν τα όνειρά τους. Είμαστε εμπνευσμένοι, γιατί η τζαζ είναι μουσική της στιγμής, του αυτοσχεδιασμού, του ελεύθερου πνεύματος – γράφει η ομάδα του Α στο Jazz στην επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ, το οποίο ξεκινά σήμερα και θα διαρκέσει μέχρι τις 8 Ιουλίου. Για όγδοη συνεχή χρονιά το Νότιο πάρκο 2 γίνεται χώρος για τους λάτρεις της τζαζ, που έρχονται από κοντά και μακριά ειδικά για τις συναυλίες. Το φεστιβάλ θα αρχίσει με συναυλία της τραγουδίστριας Λέιλα Χάταγουεϊ, η οποία είναι επίσης συνθέτρια, παραγωγός και DJ. Είναι κόρη του διάσημου τραγουδιστή σόουλ Ντόνι Χάταγουεϊ. Είναι κάτοχος 5 βραβείων Γκράμι (το πρώτο του 2014) και θα παρουσιάσει το πρόγραμμα από το νέο της άλμπουμ Honestly ("Ειλικρινά").
Στο πρόγραμμα του φεστιβάλ συμμετέχουν και γνωστά ονόματα Βουλγάρων μουσικών – η Λίλι Ιλίεβα και το κουαρτέτο «Μίνιμουμ», το συγκρότημα Glo Bal Kan, η Μίλιτσα Γκλαντνίσκα και το σεστέτο του Μίσο Γιόσιφοφ.
Σύμφωνα με τον Πέταρ Ντιμιτρόφ - διευθυντή του φεστιβάλ, η Βουλγαρία είναι μία από τις πρώτες χώρες, στις οποίες το κοινό θα έχει την ευκαιρία να ακούσει την Τζάζμια Χορν. Είναι αστέρι στον κόσμο της τζαζ, έχει κερδίσει διάφορους διαγωνισμούς, όπως το Διεθνές Φωνητικό Τζαζ Διαγωνισμό Thelonious Monk και το Διεθνές Φωνητικό Τζαζ Διαγωνισμό Sarah Vaughan, και είχε υποψηφιότητα για το βραβείο «Γκράμι» στην κατηγορία «Καλύτερο τζαζ άλμπουμ» για το 2018. Η συναυλία της είναι στις 7 Ιουλίου.
Για πρώτη φορά, το φεστιβάλ προσφέρει στο συνοδευτικό του πρόγραμμα A to JazZ Talks - μια πλατφόρμα για επαγγελματικές συζητήσεις και εργαστήρια. Η ιδέα είναι οι βούλγαροι μουσικοί να έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν, να ανταλλάξουν εμπειρία και ιδέες με διεθνείς εμπειρογνώμονες στον τομέα αυτό, καθώς και με εκπρόσωπους διεθνών φεστιβάλ απ’ όλο τον κόσμο.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: atojazz.bg
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό βίντεο, που μας μεταφέρει στην ακτή της θάλασσας. Η Αλεξάντρα προσχωρεί για πρώτη φορά στην ομάδα του..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..