Θέλουμε να μεγαλώνουμε τα παιδιά και τους νέους σε ένα καλύτερο ηχητικό και συναισθηματικό περιβάλλον και να βοηθήσουμε τους παραδοσιακούς θαυμαστές αυτής της μουσικής να πραγματοποιηθούν τα όνειρά τους. Είμαστε εμπνευσμένοι, γιατί η τζαζ είναι μουσική της στιγμής, του αυτοσχεδιασμού, του ελεύθερου πνεύματος – γράφει η ομάδα του Α στο Jazz στην επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ, το οποίο ξεκινά σήμερα και θα διαρκέσει μέχρι τις 8 Ιουλίου. Για όγδοη συνεχή χρονιά το Νότιο πάρκο 2 γίνεται χώρος για τους λάτρεις της τζαζ, που έρχονται από κοντά και μακριά ειδικά για τις συναυλίες. Το φεστιβάλ θα αρχίσει με συναυλία της τραγουδίστριας Λέιλα Χάταγουεϊ, η οποία είναι επίσης συνθέτρια, παραγωγός και DJ. Είναι κόρη του διάσημου τραγουδιστή σόουλ Ντόνι Χάταγουεϊ. Είναι κάτοχος 5 βραβείων Γκράμι (το πρώτο του 2014) και θα παρουσιάσει το πρόγραμμα από το νέο της άλμπουμ Honestly ("Ειλικρινά").
Στο πρόγραμμα του φεστιβάλ συμμετέχουν και γνωστά ονόματα Βουλγάρων μουσικών – η Λίλι Ιλίεβα και το κουαρτέτο «Μίνιμουμ», το συγκρότημα Glo Bal Kan, η Μίλιτσα Γκλαντνίσκα και το σεστέτο του Μίσο Γιόσιφοφ.
Σύμφωνα με τον Πέταρ Ντιμιτρόφ - διευθυντή του φεστιβάλ, η Βουλγαρία είναι μία από τις πρώτες χώρες, στις οποίες το κοινό θα έχει την ευκαιρία να ακούσει την Τζάζμια Χορν. Είναι αστέρι στον κόσμο της τζαζ, έχει κερδίσει διάφορους διαγωνισμούς, όπως το Διεθνές Φωνητικό Τζαζ Διαγωνισμό Thelonious Monk και το Διεθνές Φωνητικό Τζαζ Διαγωνισμό Sarah Vaughan, και είχε υποψηφιότητα για το βραβείο «Γκράμι» στην κατηγορία «Καλύτερο τζαζ άλμπουμ» για το 2018. Η συναυλία της είναι στις 7 Ιουλίου.
Για πρώτη φορά, το φεστιβάλ προσφέρει στο συνοδευτικό του πρόγραμμα A to JazZ Talks - μια πλατφόρμα για επαγγελματικές συζητήσεις και εργαστήρια. Η ιδέα είναι οι βούλγαροι μουσικοί να έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν, να ανταλλάξουν εμπειρία και ιδέες με διεθνείς εμπειρογνώμονες στον τομέα αυτό, καθώς και με εκπρόσωπους διεθνών φεστιβάλ απ’ όλο τον κόσμο.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: atojazz.bg
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..