Από τις 20 Ιουλίου έως τις 5 Αυγούστου οι κάτοικοι και οι επισκέπτες της πρωτεύουσας της Βουλγαρίας μπορούν να απολαύσουν την απέραντη φαντασία των παιδιών και την ποικιλία των σχεδίων τους, σε έκθεση που παρουσιάζει η γκαλερί Gifted Sofia. Οι μικροί καλλιτέχνες έχουν συνεργαστεί, κατά τη διάρκεια των τελευταίων 12 ετών, και σε διάφορες άλλες πρωτοβουλίες του διεθνούς φιλανθρωπικού ιδρύματος I Can too, το οποίο βοηθά παιδιά με αναπηρίες, και τα χρήματα που συλλέγονται, σε μια «σιωπηλή δημοπρασία», από την πώληση των έργων, δίνονται σε φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες.
Το ίδρυμα I Can too βοηθά τα παιδιά με αναπηρίες και τις οικογένειές τους, λέει η Ντεσισλάβα Ένεβα, η οποία είναι εκπρόσωπός του. Το ίδρυμα λειτουργεί εδώ και μια δωδεκαετία και την αρχή έκανε η Νέλι Ράντεβα. Χάρη σ’ αυτή, έχουμε γίνει μία από τις πιο αναγνωρίσιμες οργανώσεις στη Βουλγαρία. Οι δραστηριότητές μας στοχεύουν όχι μόνο στη γνωστοποίηση των προβλημάτων των παιδιών με αναπηρίες και των οικογενειών τους στην κοινωνία, αλλά προσπαθούμε, παράλληλα, να βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής τους. Συγκεντρώνουμε χρήματα και οργανώνουμε πρωτοβουλίες ολόκληρο το χρόνο, μέσω των ποίων, με θετικό τρόπο, διατηρούμε στην επιφάνεια τα προβλήματά τους.
Το Ίδρυμα συνεργάζεται με παιδιά από διάφορα σχολεία και με το Μέγαρο των Παιδιών στη Σόφια. Στην έκθεση παρουσιάζονται περισσότερα από 100 έργα.
Πάντα προσπαθούμε να ενθαρρύνουμε τα παιδιά να εκφράζονται. Εδώ βρίσκονται σχεδόν όλα τα έργα που έχουν συγκεντρωθεί όλα αυτά τα χρόνια, επειδή πιστεύουμε ότι τα σχέδια των παιδιών είναι υπέροχα, ασχέτως του τι παρουσιάζουν. Αποκαλύπτουν την οπτική γωνία και τον τρόπο σκέψης των παιδιών κι αυτό είναι πάντα όμορφο. Πολύ συχνά τα παιδιά σχεδιάζουν τοπία, κάτι πολύχρωμο, τη φύση, τα λουλούδια... Πιστεύω ότι αυτά είναι τα πράγματα, που κάθε παιδί σχετίζει με την ομορφιά, την αγάπη, την ελευθερία, τα πράγματα που όλοι θέλουμε λέει η Ντεσισλάβα Ένεβα και εξηγεί το σκοπό, για τον οποίο θα χρησιμοποιηθούν τα χρήματα, που θα συγκεντρωθούν από τις πωλήσεις των παιδικών ζωγραφιών.
Σήμερα επικεντρωνόμαστε στο πρόγραμμα «Κινητός θεραπευτής». Το πρόγραμμα αυτό υποστηρίζει το θεραπευτικό «Κέντρο για την ελπίδα», που βρίσκεται στη Σόφια. Αυτό που χρειάζονται περισσότερο οι οικογένειες, είναι ένα ειδικό όχημα για τη μεταφορά των παιδιών από τα σπίτια τους στο «Κέντρο για την ελπίδα», ώστε να μπορούν να κάνουν τη θεραπεία που έχουν ορίσει οι γιατροί. Άλλο πράγμα, που είναι επίσης πολύ αναγκαίο, είναι να υπάρχει θεραπευτής, ο οποίος να επισκέπτεται τα σπίτια, έτσι ώστε, ανεξάρτητα από την κατάσταση, στην οποία βρίσκονται, τα παιδιά να κάνουν καθημερινά τις ασκήσεις αποκατάστασης που τους είναι απαραίτητες.
Το Κέντρο για παιδιά με πολλαπλές αναπηρίες φροντίζει για την αποκατάσταση 50 παιδιών με εξαιρετικά σοβαρές διαγνώσεις. Για την εφαρμογή του συγκεκριμένου προγράμματος, απαιτείται ετήσιος προϋπολογισμός ύψους 56.000 ευρώ. Μέρος των κεφαλαίων προσφέρουν χορηγοί και τα υπόλοιπα καλύπτονται από την πώληση των ζωγραφιών που φιλοτέχνησαν τα παιδιά για να βοηθήσουν τους συνομηλίκους τους που έχουν διαφόρων ειδών αναπηρίες.
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Φωτογραφίες: Ντεσισλάβα Σέμκοφσκα
Συστάσεις στα ρουμανικά, ελληνικά και τουρκικά έχει ετοιμάσει η «Τροχαία» της Γενικής Διεύθυνσης «Εθνικής Αστυνομίας» για οδηγούς που περνάνε τράνζιτ από τη Βουλγαρία. Συνήθως το καλοκαίρι αυξάνεται η κίνηση μέσω της χώρας μας, με τους οδηγούς από τις..
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν 4 μετάλλια στη Διεθνή Ολυμπιάδα Χημείας στη Σαουδική Αραβία, που διεξήχθη από τις 21 μέχρι τις 30 Ιουλίου. Κέρδισαν ένα χρυσό, ένα χάλκινο και δύο αργυρά μετάλλια. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο μαθητής 12 ης τάξης..
Η Βουλγαρία είναι ανάμεσα στα κράτη στην ΕΕ, στα οποία περισσότεροι άνθρωποι με ανώτατη εκπαίδευση εργάζονται με μόνιμη σύμβαση εργασίας. Οι άεργοι ανάμεσα στους πτυχιούχους είναι λιγότεροι από 5%, δείχνει η έρευνα EUROGRADUATE 2022, που διεξήχθη..
Μέχρι τα τέλη Αυγούστου, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του χωριού Τσέρνι Όσαμ, στην περιοχή του Τρογιάν, φιλοξενείται η έκθεση «Τα θαύματα της φύσης: από..
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι..