Στις 25 Σεπτεμβρίου η Γκεργκάνα Ντιμιτρόβα παρουσιάζει το πρότζεκτ έθνικ μουσικής «Λευκοπόδαρη». Το πρόγραμμα που θα ακούσουμε, συνεχίζει, εμπλουτίζει και αναπτύσσει τις ιδέες του πρώτου ατομικού άλμπουμ της «Μέσα από τα μάτια του Ηλίου». Το άλμπουμ εμφανίστηκε πριν από περίπου πέντε χρόνια, αποκαλύπτοντας την ικανότητα της Γκεργκάνα να συνδυάζει μουσικά στοιχεία από διάφορους παλιούς πολιτισμούς. Η δημοφιλής τραγουδίστρια είναι μέρος της χορωδίας «Το μυστήριο των βουλγαρικών φωνών» και το «Εύα κουαρτέτο». Με τα συγκροτήματα αυτά είναι συνεχώς στις παγκόσμιες σκηνές. Παράλληλα αναπτύσσει και τη σόλο καριέρα της.
Μετά την κυκλοφορία του πρώτου μου άλμπουμ ακολούθησαν συναυλίες, καθώς και συμμετοχές σε φεστιβάλ στη Γερμανία, την Αυστρία, την Πολωνία - λέει η ίδια. – Η μουσική βρέθηκε σε αρκετές κατατάξεις έθνικ μουσικής, γυρίστηκε σε διάφορους ευρωπαϊκούς ραδιοφωνικούς σταθμούς. Αυτό επίσης συνέβαλε στη δημοτικότητα του πρότζεκτ. Ο καλλιτέχνης θέλει αναπόφευκτα να αναπτύσσει το δημιουργικό του πνεύμα. Εντελώς φυσικά άρχισαν να γεννιούνται νέα έργα… Εργάστηκα και πάλι με τον Άλεξ Νούσεφ – ενορχηστρωτή όλων των έργων στο πρώτο άλμπουμ. Σε κάποια από τα έργα ο Κωσταντίν Γκέντσεφ επίσης έδωσε τις ιδέες του ως συνθέτης και ενορχηστρωτής. Σταδιακά δημιουργήσαμε τα τραγούδια, που συμπεριλαμβάνονται στο δεύτερο άλμπουμ με τίτλο «Λευκοπόδαρη» -«Μέσα από τα μάτια της Γης», το οποίο θα κυκλοφορήσει σε λίγες ημέρες. Πολλά από τα έργα έχουν ερμηνευτεί σε κλαμπ και συναυλίες. Και ακριβώς εδώ είναι η διαφορά μεταξύ των δύο άλμπουμ. Το πρώτο ηχογραφήθηκε πριν να το παρουσιάσουμε στη σκηνή, και το δεύτερο – πρώτα διαμορφώθηκε στις συναυλίες μας και μετά ηχογραφήσαμε τα τραγούδια, που για μένα είναι η καλύτερη λύση.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..