Στις 30 Νοεμβρίου, στη βελγική πρωτεύουσα, ολοκληρώνονται οι εκδηλώσεις του 8ου Φεστιβάλ Βουλγαρικού Πολιτισμού, το οποίο διοργανώνεται από το Πολιτιστικό Κέντρο Diogen, του οποίου ιδρύτρια και καλλιτεχνικός διευθυντής, είναι η Ζλατίνα Ρούσεβα. Η Ρούσεβα είναι σκηνοθέτης ντοκιμαντέρ και εδώ και δεκαετίες ζει στις Βρυξέλλες και μία από τις κύριες δραστηριότητές της είναι η διοργάνωση του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Millennium.
Πέρυσι πραγματοποιήσαμε 15 εκδηλώσεις, με τη συμμετοχή 37 βούλγαρων καλλιτεχνών. Ήταν τόσο δύσκολο που αποφάσισα να σταματήσω και, μάλιστα, ανακοίνωσα ότι θα ήταν το τελευταίο φεστιβάλ, λέει η Ζλατίνα Ρούσεβα.- Το φεστιβάλ ήταν πολύ «βαρύ» και, δυστυχώς, δεν υποστηρίχτηκε από κανένα, αν και υπήρχε αυτή η δυνατότητα, στα μέσα ΜΜΕ, λόγω της Βουλγαρικής Προεδρίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Όμως αυτό ανήκει στο παρελθόν. Φέτος, η βουλγαρική πρεσβεία στο Βέλγιο μας υποστήριξε μέσω ενός προγράμματος του Υπουργείου Εξωτερικών, πράγμα που μας επέτρεψε να καλύψουμε, τουλάχιστον, ένα μέρος των εξόδων. Το φετινό φεστιβάλ είναι πιο περιορισμένο, αλλά προσπαθήσαμε να κάνουμε ένα ποικίλο πρόγραμμα με δύο κύριες προεκτάσεις - κινηματογράφο και παιδικές εκδηλώσεις. Επιλέξαμε κάποιες από τις τελευταίες βουλγαρικές ταινίες. Στο ξεκίνημα παρουσιάσαμε το «Ο πανταχού παρών» (σε σκηνοθεσία του Ιλιάν Τζεβελέκοφ) - τη βουλγαρική πρόταση για Όσκαρ. Το ενδιαφέρον ήταν πολύ μεγάλο και έπρεπε να διοργανώσουμε και δεύτερη προβολή.
Το δεύτερο μέρος είναι κάτι που θα θέλαμε να κάνουμε συνεχώς. Στο Βέλγιο έχει πολύ μεγάλη βουλγαρική κοινότητα. Τα παιδιά, όμως, είναι αποκομμένα από τον βουλγαρικό πολιτισμό και είναι πιθανό να μεγαλώσουν χωρίς την αίσθηση της πολιτιστικής ταυτότητας. Αυτό, σε μεταγενέστερο στάδιο, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους. Γι 'αυτό προσπαθούμε να οργανώνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες παιδικές εκδηλώσεις. Φέτος, καλέσαμε το Θέατρο της πόλης Μπουργκάς, το οποίο παρουσίασε την παράσταση «Τούμπα-λούμπα» - ένα υπέροχο θέαμα χωρίς λόγια, με βάση την βουλγαρική λαογραφία, τη μυθολογία, τη μουσική, το χορό, τις μαριονέτες. Την παράσταση παρακολούθησαν και πολλοί αλλοδαποί. Η δεύτερη θεατρική παράσταση ήταν «Οι πριγκίπισσες και το φίδι», το έργο άρεσε τόσο πολύ που οργανώσαμε και δεύτερη παράσταση. Τα παιδιά ήταν πολύ χαρούμενα και φάνηκε ότι τους άρεσε πραγματικά. Φυσικά, το πρόγραμμα είχε επίσης λογοτεχνικές αναγνώσεις, μουσική κ.ά.. Φέτος, σχεδόν όλες οι ταινίες και θεατρικές παραστάσεις είχαν υπότιτλους στα αγγλικά, και το κοινό ήταν ποικίλο - Βέλγοι, αλλοδαποί που εργάζονται στους ευρωπαϊκούς θεσμούς και υπηρεσίες... Το Φεστιβάλ θα κλείσει με το έργο «Εξύψωση» (από το μυθιστόρημα του Μίλεν Ρούσκοφ, σε σκηνοθεσία του Βίκτορ Μποζίνοφ). Όπως πάντα, μετά την τελευταία εκδήλωση θα πιούμε ένα ποτήρι κρασί. Το φεστιβάλ μας δεν είναι μόνο μια ευκαιρία να συναντήσουμε τον βουλγαρικό πολιτισμό. Είναι ένα περιζήτητο μέρος ανθρώπινης επικοινωνίας, ένα μέρος στο οποίο τα παιδιά και οι νέοι μπορούν να κάνουν νέες γνωριμίες, που, με τη σειρά τους, γεννούν νέες ιδέες για βουλγαρικά γεγονότα.
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Για δεύτερη φορά στη Βουλγαρία διεξάγεται Φεστιβάλ Αφρικανικού και Καραϊβικού Κινηματογράφου. Τη διήμερη εκδήλωση (31 η Μαΐου και 1 η Ιουνίου) φιλοξενεί το Πανεπιστήμιο της Σόφιας «Άγιος Κλήμης της Αχρίδας». Οι διοργανωτές είναι από το Τμήμα..
Μέχρι τις 2 Ιουνίου μπροστά στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού διεξάγεται Ανοιξάτικη Έκθεση Βιβλίου. Έρευνα της «Άλφα Ρισέρτς» δείχνει ότι το 2022 εκδόθηκαν 3 075 βιβλία. Για σύγκριση το 2012 είχαν εκδοθεί 1 942. Αυξάνονται οι τίτλοι για τα παιδιά..
Οι μεταφραστές Γιαν Μάχεϊ (Τσεχία), η Ελβίρα Μπόρμαν (Γερμανία), η Χάνα Σάντμποργκ (Σουηδία), η Χάνα Καρπίνσκα (Πολωνία) και η Λίβια-Μαρία Νίστορ (Ρουμανία) θα διαμείνουν μέχρι τον Οκτώβριο στον Οίκο Λογοτεχνίας και Μετάφρασης στη Σόφια. Ο Οίκος είναι..
Το Εθνικό Θέατρο «Ιβάν Βάζοβ» στην Σόφια θα χαρίσει σε 120 θεατές εισιτήρια για την φθινοπωρινή σαιζόν. Αφορμή είναι η επέτειος των 120 χρόνων από την..