Οι μικροί τραγουδιστές της παιδικής χορωδίας «Μπόντρα πέσεν» (Εύθυμο τραγούδι) από την πόλη Σούμεν, στην Βορειοανατολική Βουλγαρία, δίνουν στις 19 Δεκεμβρίου την παραδοσιακή τους χριστουγεννιάτικη συναυλία στην αίθουσα της πόλης τους που φέρει το όνομα της ιδρύτριας της χορωδίας, Βενέτα Βίτσεβα. Μαζί τους στη σκηνή το κοινό θα απολαύσει τη Συμφωνιέτα του Σούμεν και στο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνονται νέες ενορχηστρώσεις γνωστών χριστουγεννιάτικων και πρωτοχρονιάτικων τραγουδιών.
Η χορωδία ιδρύθηκε πριν 55 χρόνια. Στην πρώτη πρόβα εμφανίστηκαν 110 παιδιά. Από το 2011 διευθύντρια της χορωδίας είναι η Ντενίτσα Ουζούνοβα, μαθήτρια της καθηγήτριας Βίτσεβα. Κάτω από την καθοδήγηση της κυρίας Ουζούνοβα η χορωδία σημείωσε πολλές επιτυχίες, ειδικά τις δυο τελευταίες σεζόν.
Περιμένουμε με ανυπομονησία να απολαύσουμε τα χαμόγελα και το χριστουγεννιάτικο πνεύμα των παιδιών του Σούμεν.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..