Το καινούριο CD του τζαζ πιανίστα Ιβάν Γκαρμπάτσεφ (Ivan Garbachev) λέγεται Time Lapse και το υλοποίησε μαζί με τον Αλεξάντερ Λέκοφ (μπάσο), τον Νικολάι Καραγκεοργκίεφ (κιθάρα) και τον Νάτσο Γκοσποντίνοφ (κρουστά). Το όνομα του άλμπουμ είναι εμπνευσμένο από την ομώνυμη φωτογραφική τεχνική, κατά την οποία μια φωτογραφική μηχανή τραβά πολλές φωτογραφίες για ένα μεγάλο διάστημα και έπειτα αναπαράγονται σε πιο γρήγορη ταχύτητα, δίνοντας την εικόνα ενός τοπίου κατά τη διάρκεια μιας μεγάλης περιόδου, όπως είναι η εναλλαγή της μέρας και της νύχτας ή των διάφορων εποχών, αποτυπώνοντας την κίνηση των οχημάτων ή των σύννεφων.
Πως μια τέτοια τεχνική μπορεί να εφαρμοστεί στη μουσική; Η μουσική γεννά στο μυαλό μας εικόνες και αυτό το άλμπουμ είναι σαν μια ταινία που ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μας και μας διηγείται την ιστορία αυτής της καλής παρέας μουσικών και της συνεργασίας τους. Τον Νοέμβριο το άλμπουμ παρουσιάστηκε στο Bee Bop Café στο πλαίσιο του Τζαζ Φεστιβάλ του Πλόβντιβ που είναι η πόλη που αγαπά περισσότερο απ’ όλες ο Ιβάν. Ο τζαζίστας είναι γεννημένος στο Καζανλάκ, αλλά σπούδασε στην Ακαδημία Μουσικής και Χορευτικής Τέχνης του Πλόβντιβ, στην τάξη του καθηγητή Γκεόργκι Κάνεφ. Εκεί συνάντησε και τον καθηγητή Μιροσλάβ Τουρίσκι με τον οποίο τον συνδέει βαθιά φιλία.
Ο Μιροσλάβ ανακάλυψε τότε την τζαζ και εγώ τελείωσα τις σπουδές μου στην τάξη του στην ειδικότητα «Τζαζ πιάνο», λέει ο Ιβάν. Το τελευταίο μου άλμπουμ το ηχογραφήσαμε στο στούντιο του Αλεξάνταρ στο Πλόβντιβ που έχει μια απαράμιλλη ρομαντική ατμόσφαιρα. Η πόλη είναι ήρεμη, αλλά έχει έντονη ενέργεια. Η μουσική σκηνή αναπτύσσεται και οι σκηνές αυξάνονται. Το τζαζ φεστιβάλ της πόλης είναι παγκοσμίας εμβέλειας. Η μουσική που δημιουργώ είναι πειραματική. Συνδυάζω την τζαζ με το φιούζον και ο στόχος μου είναι να ανακαλύψω τον εαυτό μου. Αναζητώ διαφορετικούς ήχους και χροιές, προτιμώ τα ακουστικά όργανα, λατρεύω τα πιάνα με ουρά, αλλά χρησιμοποιώ και ηλεκτρικό πιάνο, γιατί συχνά παίζουμε σε κλαμπ και εκεί δεν υπάρχουν πολλές δυνατότητες από άποψη χώρου ή ακριβών πιάνων. Η μουσική του άλμπουμ είναι δική μου, αλλά όλοι οι μουσικοί συμμετέχουν στην ενορχήστρωση.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..