Έστω και ηλικίας λίγο πάνω από 30 χρονών, ο Στιλιάν Κίροφ έχει εντυπωσιακή επαγγελματική βιογραφία. Από το φθινόπωρο του 2017 είναι μουσικός διευθυντής της Illinois Philharmonic - Chicago's Southland. Τέτοια θέση κατέχει και σε άλλες δύο ορχήστρες στις ΗΠΑ. Το ίδιο έτος κερδίζει και πρώτο βραβείο στο Debut Berlin Concert Competition και κάνει το ντεμπούτο του στο Berlin Philharmonic Hall.
Στις 17 Ιανουαρίου στη αίθουσα «Βουλγαρία» ο Στιλιάν για πρώτη φορά θα διευθύνει τη Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας. Στο πρόγραμμα: ουβερτούρα «Λεονόρα 3» του Λούντβιχ βαν Μπετόβεν, Κοντσέρτο για πιάνο και ορχήστρα αρ. 2 του Φραντς Λιστ και Συμφωνία αρ. 4 του Γιοχάνες Μπραμς. Σολίστ στο Κοντσέρτο είναι η Πέτρα Χολέντερ-Πογκάντι /Petra Hollaender – Pogády/ - «μια από τις πιο ταλαντούχες πιανίστριες της γενιάς της, βιρτουόζος με εξαιρετική σκηνική παρουσία», σύμφωνα με τα σχόλια που αναφέρουν οι διοργανωτές.
Η πρώτη πρόβα (στις 14 Ιανουαρίου) με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας ήταν πράγματι πολύ ωραία εμπειρία – θαυμάσιο σύνολο, καταπληκτική ατμόσφαιρα εργασίας. Είναι μεγάλη χαρά να είμαι εδώ, στο σπίτι. Κάποτε πήγαινα κάθε Πέμπτη στις συναυλίες της Φιλαρμονικής. Απίστευτες αναμνήσεις, πολλές ανακαλύψεις, πολλές εμπνεύσεις έκανα εδώ, σ’ αυτή την αίθουσα – λέει ο νεαρός διευθυντής ορχήστρας.
Σαν πολλά παιδιά στη χώρα μας, ο Στιλιάν αρχίζει να παίζει πιάνο σε πρώιμη ηλικία – μόλις 5 χρονών. Είχα μερικές καθηγήτριες. Όλες συνέβαλαν στην ανάπτυξή μου, αλλά οφείλω πολλά στην καθηγήτρια Μιλένα Κούρτεβα, μαθητής της οποίας ήμουν μέχρι την ηλικία 13-14 χρονών – λέει ο Στιλιάν. Μετά εγγράφεται στο Εθνικό Μουσικό Σχολείο, όπου μαθαίνει πιάνο και όμποε, καθώς και διεύθυνση ορχήστρας ως μαθητής του Ντεγιάν Παβλόφ.
Μια από τις πρώτες συμφωνίες που διηύθυνα ήταν αρ. 100 του Χάιντν – θυμάται ο ίδιος. Είχα μεγάλη τύχη, γιατί οι καθηγητές μου υποστήριζαν τις προσπάθειές μου να διευθύνω τη «Νεανική Ορχήστρα», καθώς και την ορχήστρα δωματίου του σχολείου. Αυτό μου έδωσε τις πρώτες εντυπώσεις και την πρώτη εμπειρία στο επάγγελμα. Μετά την αποφοίτηση μου σπούδασα δύο χρόνια στην Εθνική Μουσική Ακαδημία. Την ίδια περίοδο κέρδισα έναν διαγωνισμό πιάνου στο Παρίσι και ταξίδευα μέχρι τη γαλλική πρωτεύουσα για να μαθαίνω πιάνο. Αργότερα μετακόμισα στο Παρίσι και εκεί τελείωσα διεύθυνση ορχήστρας στοEcoleNormaledeMusique ως μαθητής του Ντομινίκ Ρουίς /Dominique Rouits/.Μετά ήμουν βοηθός-διευθυντής στην Opera de Massy. Μια στιγμή ο καθηγητής μου με συμβούλευσε να υποβάλω τα δικαιολογητικά μου στα κορυφαία σχολεία των ΗΠΑ. Είχα την ευτυχία να μπω στο Juilliard School, όπου τελείωσα διεύθυνση ορχήστρας στην τάξη του μαέστρου Τζέιμς ΝτεΠριστ /James DePreist/. Όταν τελείωσα, για έναν χρόνο περίπου έμεινα στη Νέα Υόρκη – δίδασκα, έπαιζα πιάνο και εκκλησιαστικό όργανο. Δεν ήταν εύκολο να είσαι στο «κέντρο του κόσμου» και να ψάχνεις για δουλειά. Κέρδισα τη θέση του βοηθού-διευθυντή στο Μέμφις του Τενεσί και μετά από δύο χρόνια πήγα στην ορχήστρα του Σιάτλ /Seattle Symphony/ - μια από τις πολύ μεγάλες ορχήστρες.
Εκεί παραμένει για τρία χρόνια. Εγκαταλείπει τη δουλειά του χωρίς να έχει βρει άλλη και μόλις τότε έχει γίνει πατέρας. Ευτυχώς, γίνεται μουσικός διευθυντής της ορχήστρας New Jersey's Symphony in C, όπου διαδέχεται τον διάσημο βούλγαρο διευθυντή Ρόσεν Μιλάνοφ. Κερδίζει την ίδια θέση και στη Συμφωνική Ορχήστρα του Μπέικερσφιλντ της Καλιφορνίας /Bakersfield Symphony/.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..
Σε συντονισμό με τη βροχερή άνοιξη, ο Ερσίν Μουστάφοφμας λέει με το νέο του τραγούδι ότι «Δεν μπορεί να βρέχει για πάντα». Τον γνωρίζουμε ως φρόντμαν του συγκροτήματος JEREMY?, αλλά τώρα μας παρουσιάζει το πρώτο του σόλο τραγούδι. Ο ίδιος..
Η εθνική δημοσκόπηση της εκπομπής «Αλέγκρο Βιβάτσε» του προγράμματος «Χοριζόντ» της ΒΕΡ έδειξε ότι για τους ακροατές ο πιο κατάλληλος μουσικός να λάβει τον τίτλο «Μουσικός της Χρονιάς» για το 2023 είναι η τραγουδίστρια της όπερας, Σόνια Γιόντσεβα, η..