Η Τσαρίνα Μαρίνκοβα είναι πιανίστρια που γεννήθηκε στη Βουλγαρία, και η βιολίστρια Άννα Αντίποβα είναι από την Ουκρανία. Γνωρίστηκαν πριν από μερικά χρόνια και σχεδόν αμέσως άρχισαν να παίζουν μαζί. Πρώτα – σε ευχάριστες συναντήσεις με φίλους, και στη συνέχεια – ως ντουέτο με σχετικά συχνές συναυλίες. Και οι δύο έλαβαν σοβαρή μουσική εκπαίδευση στις πατρίδες τους, και μετά συνέχισαν τις σπουδές τους στην Ολλανδία. Η Ελεονόρα Καραμίσεβα είναι η καθηγήτρια πιάνου, στην τάξη της οποίας η Τσαρίνα τελείωσε το Εθνικό Σχολείο Τεχνών «Παναγιότ Πίπκόφ» - ένα γεγονός, για το οποίο είναι ιδιαίτερα περήφανη. Η ονομασία του ντουέτου αποτελείται από τα επώνυμά τους. Αλλά στην πραγματικότητα σπάνια εξηγούν στο κοινό ο αληθινός λόγος να ονομαστούν έτσι.
Όταν ιδρύσαμε το ντουέτο, μιλούσαμε για το πώς και για τις δύο μας η ερμηνεία στη σκηνή είναι μοναδική και ανεπανάληπτη, κάθε συναυλία είναι διαφορετική – λέει η Τσαρίνα. – Εκείνη την περίοδο διάβαζα πολλά για τον βουδισμό και είχα συναντήσει τη λέξη «άντιμα», η οποία σημαίνει «τελευταία και οριστική μετεμψύχωση». Για μας οι στιγμές στη σκηνή είναι «άντιμα». Λίγο αργότερα συνειδητοποιήσαμε ότι το «Άντι» (από το Αντίποβα) και το «Μα» (από το Μαρίνκοβα) σχηματίζουν την ίδια λέξη.
Έφυγα για την Ολλανδία στην ηλικία 18 χρονών. Τελείωσα bachelor στο Χρόνινγκεν και master στο Άμστερνταμ. Έμεινα στη χώρα και άρχισα να αναπτύσσω την σταδιοδρομία της ερμηνεύτριας. Από δύο χρόνια περίπου μένουμε στη Σλοβενία – την πατρίδα του συζύγου μου, ο οποίος είναι τζαζ μουσικός. Πριν λίγα χρόνια συμμετείχαμε με ένα τρίο στο Τζαζ Φεστιβάλ στο Μπάνσκο και εκεί γνώρισα την Άνια. Πάντα μου συμβαίνει να συναντώ τους σημαντικούς ανθρώπους της ζωής μου στη Βουλγαρία. Μαζί της πολύ γρήγορα γίναμε στενές φίλες και λίγο αργότερα αρχίσαμε να παίζουμε μαζί. Εκείνη την περίοδο τελείωνε τη Μουσική Ακαδημία στο Ρότερνταμ, νωρίτερα είχε τελειώσει μεταπτυχιακές σπουδές στο Κίεβο και τώρα μένει στο Άμστερνταμ. Είναι γεγονός ότι ένα ντουέτο, σαν κάθε σύνολο μουσικής δωματίου, χτίζεται με χρόνια, εγώ όμως πιστεύω ότι όταν οι άνθρωποι είναι ομοϊδεάτες, αυτό επηρεάζει και τη μουσική. Από την αρχή κιόλας μου αρέσει πολύ ότι και στις δύο μας αρέσει το ασυνήθιστο. Αγαπώ να πειραματίζομαι ακόμη και στην κλασική μουσική. Αυτό που μετακόμισα στη Σλοβενία λίγο δυσκολεύει την εργασία μας, αλλά ταξιδεύουμε – εγώ μέχρι την Ολλανδία, και εκείνη – μέχρι τη Σλοβενία…
Τον Φεβρουάριο το ντουέτο «Άντιμα» παρουσίασε στη Ολλανδία το πρώτο άλμπουμ του, το οποίο φέρει τον τίτλο «Αντανακλάσεις σε Ντο Μινόρε» (Reflections in c moll). Στο άλμπουμ συμπεριλαμβάνονται σονάτες για βιολί και πιάνο από τον Μπετόβεν και τον Γκριγκ, καθώς και σκέρτσο από σονάτα του Μπραμς, όλα τα έργα σε Ντο Μινόρε. Σε έξι συναυλίες οι δύο μουσικοί παρουσίασαν και ένα μέρος του νέου προγράμματός τους, στο οποίο υπάρχουν βουλγαρικά έργα.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..