Η Τσαρίνα Μαρίνκοβα είναι πιανίστρια που γεννήθηκε στη Βουλγαρία, και η βιολίστρια Άννα Αντίποβα είναι από την Ουκρανία. Γνωρίστηκαν πριν από μερικά χρόνια και σχεδόν αμέσως άρχισαν να παίζουν μαζί. Πρώτα – σε ευχάριστες συναντήσεις με φίλους, και στη συνέχεια – ως ντουέτο με σχετικά συχνές συναυλίες. Και οι δύο έλαβαν σοβαρή μουσική εκπαίδευση στις πατρίδες τους, και μετά συνέχισαν τις σπουδές τους στην Ολλανδία. Η Ελεονόρα Καραμίσεβα είναι η καθηγήτρια πιάνου, στην τάξη της οποίας η Τσαρίνα τελείωσε το Εθνικό Σχολείο Τεχνών «Παναγιότ Πίπκόφ» - ένα γεγονός, για το οποίο είναι ιδιαίτερα περήφανη. Η ονομασία του ντουέτου αποτελείται από τα επώνυμά τους. Αλλά στην πραγματικότητα σπάνια εξηγούν στο κοινό ο αληθινός λόγος να ονομαστούν έτσι.
Όταν ιδρύσαμε το ντουέτο, μιλούσαμε για το πώς και για τις δύο μας η ερμηνεία στη σκηνή είναι μοναδική και ανεπανάληπτη, κάθε συναυλία είναι διαφορετική – λέει η Τσαρίνα. – Εκείνη την περίοδο διάβαζα πολλά για τον βουδισμό και είχα συναντήσει τη λέξη «άντιμα», η οποία σημαίνει «τελευταία και οριστική μετεμψύχωση». Για μας οι στιγμές στη σκηνή είναι «άντιμα». Λίγο αργότερα συνειδητοποιήσαμε ότι το «Άντι» (από το Αντίποβα) και το «Μα» (από το Μαρίνκοβα) σχηματίζουν την ίδια λέξη.
Έφυγα για την Ολλανδία στην ηλικία 18 χρονών. Τελείωσα bachelor στο Χρόνινγκεν και master στο Άμστερνταμ. Έμεινα στη χώρα και άρχισα να αναπτύσσω την σταδιοδρομία της ερμηνεύτριας. Από δύο χρόνια περίπου μένουμε στη Σλοβενία – την πατρίδα του συζύγου μου, ο οποίος είναι τζαζ μουσικός. Πριν λίγα χρόνια συμμετείχαμε με ένα τρίο στο Τζαζ Φεστιβάλ στο Μπάνσκο και εκεί γνώρισα την Άνια. Πάντα μου συμβαίνει να συναντώ τους σημαντικούς ανθρώπους της ζωής μου στη Βουλγαρία. Μαζί της πολύ γρήγορα γίναμε στενές φίλες και λίγο αργότερα αρχίσαμε να παίζουμε μαζί. Εκείνη την περίοδο τελείωνε τη Μουσική Ακαδημία στο Ρότερνταμ, νωρίτερα είχε τελειώσει μεταπτυχιακές σπουδές στο Κίεβο και τώρα μένει στο Άμστερνταμ. Είναι γεγονός ότι ένα ντουέτο, σαν κάθε σύνολο μουσικής δωματίου, χτίζεται με χρόνια, εγώ όμως πιστεύω ότι όταν οι άνθρωποι είναι ομοϊδεάτες, αυτό επηρεάζει και τη μουσική. Από την αρχή κιόλας μου αρέσει πολύ ότι και στις δύο μας αρέσει το ασυνήθιστο. Αγαπώ να πειραματίζομαι ακόμη και στην κλασική μουσική. Αυτό που μετακόμισα στη Σλοβενία λίγο δυσκολεύει την εργασία μας, αλλά ταξιδεύουμε – εγώ μέχρι την Ολλανδία, και εκείνη – μέχρι τη Σλοβενία…
Τον Φεβρουάριο το ντουέτο «Άντιμα» παρουσίασε στη Ολλανδία το πρώτο άλμπουμ του, το οποίο φέρει τον τίτλο «Αντανακλάσεις σε Ντο Μινόρε» (Reflections in c moll). Στο άλμπουμ συμπεριλαμβάνονται σονάτες για βιολί και πιάνο από τον Μπετόβεν και τον Γκριγκ, καθώς και σκέρτσο από σονάτα του Μπραμς, όλα τα έργα σε Ντο Μινόρε. Σε έξι συναυλίες οι δύο μουσικοί παρουσίασαν και ένα μέρος του νέου προγράμματός τους, στο οποίο υπάρχουν βουλγαρικά έργα.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..
Σε συντονισμό με τη βροχερή άνοιξη, ο Ερσίν Μουστάφοφμας λέει με το νέο του τραγούδι ότι «Δεν μπορεί να βρέχει για πάντα». Τον γνωρίζουμε ως φρόντμαν του συγκροτήματος JEREMY?, αλλά τώρα μας παρουσιάζει το πρώτο του σόλο τραγούδι. Ο ίδιος..
Η εθνική δημοσκόπηση της εκπομπής «Αλέγκρο Βιβάτσε» του προγράμματος «Χοριζόντ» της ΒΕΡ έδειξε ότι για τους ακροατές ο πιο κατάλληλος μουσικός να λάβει τον τίτλο «Μουσικός της Χρονιάς» για το 2023 είναι η τραγουδίστρια της όπερας, Σόνια Γιόντσεβα, η..