Ιδρυθέν το 2002 το «Πασχαλινό φεστιβάλ» στη Μόσχα είναι ένα από τα πιο σημαντικά μουσικά φόρουμ σε παγκόσμια κλίμακα. Η πρωτοβουλία για την ίδρυσή του είναι του διάσημου ρώσου διευθυντή ορχήστρας Βαλέρι Γκέργκιεφ – διευθυντή του Θεάτρου Μαριίνσκι και καλλιτεχνικού διευθυντή του φεστιβάλ, καθώς και της διοίκησης της ρωσικής πρωτεύουσας. Κάθε χρόνο το γεγονός προσελκύει εκατοντάδες χιλιάδες λάτρεις της κλασσικής μουσικής. Το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει συμφωνικές, χορωδιακές, καθώς και συναυλίες μουσικής δωματίου , καθώς και bell-ringing, το οποίο αναβιώνει το ενδιαφέρον για την τέχνη του πασχαλινού εκκλησιαστικού κουδουνίσματος. Η γεωγραφία του φεστιβάλ διευρύνεται συνεχώς. Η 18η έκδοσή του, που τελείωσε πριν από ημέρες, κάλυψε 145 πόλεις στη Ρωσία και πέντε χώρες και το bell-ringing - περισσότερους από 100 ναούς. Ανάμεσα στους συμμετέχοντες φέτος ήταν και η χορωδία «Βάνια Μόνεβα».
Είναι η πρώτη μας συμμετοχή σ’ αυτό το έγκριτο φεστιβάλ – λέει η κα Μόνεβα. Το φεστιβάλ είναι σε εξαιρετικά υψηλό επίπεδο. Η επιλογή των συμμετεχόντων είναι πολύ ειδική, εννοώ αυτό που είδα και άκουσα στη μεγάλη συναυλία στην αίθουσα «Τσαϊκόφσκι». Από όλους τους συμμετέχοντες επιλέχθηκαν έξι συγκροτήματα, η χορωδία μας ήταν ανάμεσά τους. Εκτελέσαμε πρόγραμμα διάρκειας 15 λεπτών, που συμπεριλάμβανε ορθόδοξους ψαλμούς, καθώς και κάποια από τα πιο εμβληματικά δημοτικά τραγούδια σε διασκευή βουλγάρων συνθετών. Τόσο το κοινό, όσο οι διοργανωτές έμειναν εντυπωσιασμένοι. Στη συναυλία στην αίθουσα «Τσαϊκόφσκι» συμμετείχαμε μαζί με τη χορωδία «Ακούστα» από τη Λιθουανία, την Παιδική Χορωδία της Μητρόπολης της πόλης Μινσκ της Λευκορωσίας κ. ά.
Είναι γνωστό ότι η αίθουσα «Τσαϊκόφσκι» είναι μια από τις πιο διάσημες στον κόσμο, με θαυμάσια ακουστική, εξαιρετικά όμορφη. Πολύ ειδική στιγμή ήταν αυτή η συναυλία. Είχαμε συναυλία και στο «Ροστόφσκι Κρεμλ» (Κρεμλίνο του Ροστόφ) - ένα πανέμορφο μουσείο. Στην ουσία, ήταν η πρώτη μας συναυλία και το κοινό μας υποδέχτηκε εξαιρετικά θερμά. Αυτή η λαμπρή αρχή μας ενέπνευσε πολύ. Εγκάρδια ήταν και η συνάντησή μας με βετεράνους από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, τους οποίους επισκεφθήκαμε. Μια από τις βασικές γραμμές του «Πασχαλινού φεστιβάλ» είναι οι συναυλίες μπροστά σε ανθρώπους που δεν μπορούν μόνοι τους να έρθουν στις αίθουσες. Είμαστε εντυπωσιασμένοι από την όμορφη αίθουσα συναυλιών, καθώς και από το πλούσιο πολιτιστικό πρόγραμμα που προσφέρουν κάθε εβδομάδα στον Οίκο Βετεράνων. Μετά την τελική συναυλία, την οποία ανέφερα στην αρχή, την τελευταία ημέρα από τη διαμονή μας εκεί, είχαμε άλλες δύο εμφανίσεις. Στον Ναό της Ανάστασης του Χριστού στο Σοκόλνικι μας υποδέχτηκε ο πρωθιερέας Αλεξάνταρ. Μας παρουσίασε στον κοινό, διηγήθηκε για την χορωδία, για τις επιτυχίες μας, ήξερε ακόμη και προσωπικά γεγονότα για μένα, για την κόρη μου και το εγγόνι μου, που επίσης λέγεται Αλεξάνταρ. Και μετά τη συναυλία μας ευχαρίστησε με τα λόγια «Εσείς φέρατε κοντά μας ένα κομμάτι του παραδείσου».
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..