Στο χωριό Στάρο Ζελεζάρε της περιοχής του Πλόβντιβ μέχρι τα τέλη Αυγούστου διεξάγεται το παραδοσιακό φεστιβάλ τοιχογραφιών και πρωτοποριακής τέχνης Staro Zhelezare Street Art Village Festival. Το χωριό έχει 400 κατοίκους. Κάθε καλοκαίρι οι διοργανωτές του φεστιβάλ, οι ζωγράφοι Καταρζίνα και Βεντσισλάβ Πιριάνκοβι με φοιτητές τους από την πολωνική πόλη Πόζναν, αλλάζουν την όψη του χωριού, ζωγραφίζοντας στους τοίχους σπιτιών και τους φράχτες. Το θέμα του φεστιβάλ το 2018 – «Το μουσείο μοντέρνας τέχνης ΜοΜΑ από τη Νέα Υόρκη στο χωριό Στάρο Ζελεζάρε», προκάλεσε ευρύ αντίκτυπο όχι μόνο στη Βουλγαρία, αλλά και στον κόσμο. Πορτρέτα ντόπιων απεικονίστηκαν μαζί με έργα παγκοσμίως γνωστών ζωγράφων. Ηγετική θέση το 2019 έχει η ιδέα για τη φουτουριστική ουτοπία και αυτή η έκδοση του φεστιβάλ συμπεριλαμβάνει καλλιτεχνικές πρωτοβουλίες και θεατρικό περφόρμανς.
Η περιοδεύουσα έκθεση «Ίχνη από εξαφάνιση» παρουσιάζει κατασκευασμένα από οικολογικά υλικά εκμαγεία βημάτων απειλούμενων από εξαφάνιση ζώων στη Ροδόπη, που αναπαριστάνουν τα πραγματικά σχήματά τους και τους φυσικούς βιοτόπους τους, μετέδωσε το BTA...
Το ντοκιμαντέρ «Βάκλους» του σκηνοθέτη Νικολάι Βασίλεβ κέρδισε το βραβείο «Χρυσή Πυγολαμπίδα» από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Remember the future», στις Κάννες, στην κατηγορία «Καλύτερη ταινία για κοινωνική δικαιοσύνη». Σκοπός αυτού του Φεστιβάλ είναι..
Η ταινία «Χωρίς άνεμο» (Windless) του Βούλγαρου σκηνοθέτη Πάβελ Βεσνάκοφ περιλαμβάνεται στην επιλογή του κινηματογραφικού φεστιβάλ στο Κάρλοβι Βάρι που ξεκινάει σήμερα. Η συμπαραγωγή της Βουλγαρίας και της Ιταλίας είναι μέρος του διαγωνιστικού..
Πρόγραμμα, γεμάτο εκδηλώσεις που ξεπερνούν το γνωστό μας στάνταρ, υπόσχονται οι διοργανωτές του φεστιβάλ RADAR , το οποίο διεξάγεται από τις 2 μέχρι..