Αυτή την ημέρα, η εκκλησία καλεί τους πιστούς να θυμούνται την εθελοντική θυσία του Σωτήρα και την παντοτινή αγάπη Του. Να νιώθουν τα βάσανα του συνάνθρωπου γιατί κάθε πόνος θυμίζει τη σταύρωση του Χριστού. Και όπως ένας άνθρωπος που υποφέρει από το πιο σοβαρό μαρτύριο και ξεχνά να τρώει και να πίνει νερό, την ημέρα της Μεγάλης Παρασκευής, οι πιστοί δεν τρώνε και δεν πίνουν νερό. Με αυτόν τον τρόπο, εκφράζουν την συμπόνια τους για τα τρομερά γεγονότα της σταύρωσης του Σωτήρα. Το πρωί της Μεγάλης Παρασκευής, πριν από την λειτουργία, στη μέση της εκκλησίας, αναδημιουργείται ένας συμβολικός τάφος του Χριστού καλυμμένος με το σάβανο. Πάνω του τοποθετούνται το Ευαγγέλιο, ο Σταυρός και άσπρα λουλούδια. Μετά την λειτουργία, η παράδοση υπαγορεύει οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί να προσεγγίσουν τον τάφο του Χριστού, να προσκυνήσουν την εικόνα του Σωτήρα που είναι κεντημένη στο σάβανο, να την φιλήσουν και μετά να φιλήσουν το Ευαγγέλιο και τον Σταυρό. Αφήνουν λουλούδια, σκύβουν και περνούν κάτω από τον ψηλό τάφο. Μετά προσκυνούν μπροστά στον Μεγάλο Σταυρό και στις εικόνες της Παναγίας και του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου, και αφού τις φιλήσουν, φεύγουν με ταπεινότητα από τον ναό.
Φέτος, η Ιερά Σύνοδος της Βουλγαρικής Ορθόδοξης Εκκλησίας κάλεσε «η λατρεία μπροστά από το ιερό σάβανο να γίνει από τους πιστούς χωρίς να το φιλάνε, χωρίς να το αγγίζουν, χωρίς να περνούν κάτω, χωρίς να δίνουν λουλούδια και γεράνια.»
Σήμερα η Πατριαρχική Εκλογική Εκκλησιαστική Συνέλευση θα επιλέξει τον αρχηγό της Βουλγάρικης ορθόδοξης Εκκλησίας και Μητροπολίτη της Πνευματικής Επαρχίας της Σόφιας. Η θέση έμεινε κενή μετά τον θάνατο του Πατριάρχη Νεόφυτου στις 13 Μαρτίου. Η..
Κάθε χρόνο στις 29 Ιουνίου η ΒΟΕ τιμά την μνήμη των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου. Στην γειτονιά Ραζσάντνικα, στην Δυτική Σόφια, το 1929 ζούσαν πρόσφυγες από την γεωγραφική περιοχή της Μακεδονίας οι οποίοι δεν χωρούσαν πια στην μικρή..
Μετά την Εξέγερση του Ιλίντεν-Πρεομπραζένιε (1903) οι Βούλγαροι άρχισαν να γιορτάζουν την Ημέρα του Αγώνα για την Μακεδονία και την περιοχή της Αδριανούπολης. Μετά τον Πρώτο Παγκόμιο Πόλεμο η γιορτή μετονομάστηκε σε Ημέρα της Μακεδονίας και..