Κορυφαίοι επιστήμονες από όλο τον κόσμο συγκεντρώνονται στο Μπουργκάς στο πρώτο διεθνές συμπόσιο βιοπληροφορικής και βιοϊατρικής BioInfoMed' 2020. Το φόρουμ διεξάγεται από τις 8 μέχρι τις 10 Οκτωβρίου στο νεόκτιστο συνεδριακό κέντρο στον Θαλάσσιο Σταθμό.
Στο επίκεντρο της προσοχής των επιστημόνων είναι οι πιο σύγχρονες έρευνες και καινοτομίες στη βιοϊατρική, τη βιοπληροφορική, τις τεχνολογίες υπολογιστή, τη δημόσια υγεία και την ποιότητα ζωής. Ανάμεσα στα θέματα του φόρουμ είναι η ανάλυση μεγάλων δεδομένων στην ιατρική και τη βιολογία, η τεχνητή νοημοσύνη στην ιατρική, ο σχεδιασμός στη βιοϊατρική, οι βιομεμβράνες και τα βιολογικά υλικά, η υπολογιστική βιολογία κ. ά..
Στο συμπόσιο συμμετέχουν επιστήμονες από έγκριτα πανεπιστήμια και ινστιτούτα στη Μεγάλη Βρετανία, τη Γαλλία, τις ΗΠΑ, την Αυστραλία, το Μεξικό, την Ινδία, τη Νότια Αφρική κ. ά.. με 75 επιστημονικές εκθέσεις. Οι σημαντικότερες επιστημονικές έρευνες, που θα παρουσιαστούν στο BioInfoMed' 2020 θα δημοσιευτούν σε συλλογή της επιστημονικής έκδοσης Springer.
Επιμέλεια: Ντιάνα Τσανκόβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Για πρώτη φορά, τα μέλη της βουλγαρικής βάσης της Ανταρκτικής, στην νήσο Λίβινγκστον, θα μελετήσει λεπτομερώς τους παλμούς στην ιονόσφαιρα της Γης που προκαλούνται από τις ηλιακές καταιγίδες και τη δραστηριότητα του ηλιακού στέμματος. Αυτό προβλέπεται..
Η πυρκαγιά από ελληνικής πλευράς δεν κινείται προς τη Βουλγαρία. Έχουν γίνει εκκαθαρίσεις γύρω από τις περιοχές με παλιές νάρκες που έχουν απομείνει από τους πολέμους, οι οποίες βρίσκονται και στις δύο πλευρές των συνόρων, δήλωσε ο υπουργός Εσωτερικών..
Οι καλύτεροι βούλγαροι μαθητές στα μαθηματικά κέρδισαν 5 μετάλλια με τη συμμετοχή τους στον πιο έγκριτο διαγωνισμό μαθηματικών στον κόσμο για το 2024. Στην 65 η Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών η βουλγαρική εθνική ομάδα κέρδισε 3 αργυρά και 2 χάλκινα..
Μέχρι τα τέλη Αυγούστου, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του χωριού Τσέρνι Όσαμ, στην περιοχή του Τρογιάν, φιλοξενείται η έκθεση «Τα θαύματα της φύσης: από..
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι..