Για 25η χρονιά τα βουλγαρικά ταχυδρομεία διοργανώνονται διαγωνισμό «Η πιο όμορφη επιστολή προς τον Άγιο Βασίλη». Για να είναι έγκυρη η αλληλογραφία, ο φάκελος πρέπει να έχει γραμματόσημο και να γράφει ως παραλήπτη τον Άγιο Βασίλη. Η προθεσμία για τον διαγωνισμό είναι 12 Δεκεμβρίου.
Με τη διοργάνωση του διαγωνισμού τα βουλγαρικά ταχυδρομεία θέλουν να διδάξουν στα παιδιά να διατηρούν αλληλογραφία και να γράψουν σωστά τα γράμματα. Όλα τα παιδικά γράμματα με ποιήματα και ζωγραφιές μπορούν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό.
«Πρέπει να πιστέψεις σε κάποιον και σε κάτι. Υπάρχουν επίσης επιστολές από «ενήλικα» παιδιά, μας γράφουν και ηλικιωμένοι» δήλωσε στο πρόγραμμα Χοριζόντ της ΒΕΡ, η Μιλένα Τόσεβα από τα βουλγαρικά ταχυδρομεία.
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση Σιτοπαραγωγών Δοβρουτσάς και έχει σκοπό να συγκεντρώσει στον ίδιο χώρο γεωργούς, παραγωγούς σπόρων, λιπασμάτων..
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές Θερινό Σεμινάριο Βουλγάρικης Γλώσσας και Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τάρνοβο...
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στην 35 η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO), που διεξήχθη στο Καζακστάν. Στο πιο έγκριτο τουρνουά βιολογίας για το χρόνο στον κόσμο οι Βούλγαροι συναγωνίστηκαν με 320 μαθητές από 80..