Η φιλανθρωπική καμπάνια «Οι καρδιές μας οδηγούν» (19 Δεκεμβρίου) δεν είναι η πρώτη που διοργανώνει το μότο κλαμπ «Βοκίλ» στην Βάρνα. Στόχος είναι όσο μπορούν περισσότεροι άνθρωποι να συμβάλλουν για να περάσουν οι μοναχικοί ηλικιωμένοι καλές γιορτές. Το κλαμπ διαθέτει εδώ και 4 χρόνια χρόνο και χρήματα και πάνω απ’ όλα προσοχή και λόγια από καρδιάς για κοινωνικό έργο.
«Φέτος θέλαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο, να δώσουμε ειδική προσοχή και να φτάσουμε στους πιο απομακρυσμένους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη, λέει ο Νικόλα Ντιμιτρόβ, πρόεδρος του συλλόγου. Φυσικά τηρώντας αυστηρά τα αντιεπιδημικά μέτρα, θα επισκεφτούμε τους γονείς μας, τους παππούδες και τις γιαγιάδες μας και θα τους δείξουμε πως δεν τους έχουμε ξεχάσει. Θα αγοράσουμε είδη πρώτης ανάγκης και τρόφιμα και θα τα διανέμουμε από πόρτα σε πόρτα, αν κάποιος θέλει μπορούμε να μιλήσουμε μαζί του και να του κάνουμε παρέα από απόσταση ασφαλείας για την υγεία του».
Η είδηση για την πρωτοβουλία έφτασε σε πολλούς από τους κατοίκους της Βάρνας και τους ενέπνευσε να μεταδώσουν την καλοσύνη, την ελπίδα και την ανθρωπιά εν μέσω αυτής της δοκιμασίας για την κοινωνία.
«Η ιδέα είναι θαυμάσια, λέει η Τσβετελίνα Αλεξάντροβα από την Βάρνα. Αλλά ελπίζω να κάνουμε τέτοιες χειρονομίες και όλο τον υπόλοιπο χρόνο, όχι μόνο στις γιορτές». «Οι ηλικιωμένοι έχουν μεγάλη ανάγκη από τέτοιες πρωτοβουλίες», λέει και η Βέσκα Μάνοβα από την Σόφια. «Είναι σημαντικό οι νέες γενιές να συνεχίζουν τις παραδόσεις καλής βούλησης», λέει η Γιότκα Χαλάτσεβα από το Κάρλοβο.
Οι ενέργειες του μότο κλαμπ είναι συντονισμένες με την Υπηρεσία Κοινωνικής Πρόνοιας της Βάρνας. Από εκεί λαμβάνουν λίστες με τους ανθρώπους με χαμηλά έσοδα. Όποιος από τους ανθρώπους που θα επισκεφτούν θέλει, μπορεί να επωφεληθεί από την πρότασή τους για οικιακές επισκευές. Στην πρωτοβουλία συμμετέχουν μέλη και των άλλων 14 μότο κλαμπ της Βάρνας αλλά και όχι μόνο μηχανόβιοι. Οι εθελοντές έχουν ήδη αγοράσει τα προϊόντα, έχουν φτιάξει 180 δέματα και θα ξεκινήσουν να τα μοιράζουν το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου για όσες μέρες χρειαστεί.
«Μεταξύ μας υπάρχουν πολύ καλοί άνθρωποι, λέει ο Νικόλα Ντιμιτρόβ. Κοιτάξτε γύρω σας και θα τους βρείτε. Μην εγκαταλείπετε την προσπάθεια να ανοίγετε δρόμο για την καλοσύνη και να έχετε καλές γιορτές με ενθουσιασμό και αγάπη».
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Φωτογραφίες: Facebook /Мото клуб ВОКИЛ, Νικόλα ΝτιμιτρόφΤο σύστημα BG-ALERT εξέδωσε προειδοποίηση εκκένωσης για τους κατοίκους πέντε χωριών του δήμου Στρουμιάνι, λόγω της μεγάλης πυρκαγιάς που ξέσπασε στην περιοχή του βουνού Μαλέσεβσκα, κοντά στα σύνορα με τη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας. Η φωτιά..
Σχεδόν 1 εκατομμύριο άνθρωποι στη Βουλγαρία δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά ούτε μια εβδομάδα διακοπές. Τα στοιχεία προέρχονται από ανάλυση του Ευρωπαϊκού Συνδικαλιστικού Ινστιτούτου της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας Συνδικάτων και παρουσιάστηκαν από..
Η εμβέλεια της πυρκαγιάς στα βουλγαροτουρκικά σύνορα αυξήθηκε τη νύχτα. Η φωτιά πέρασε σε δύο σημεία στο βουλγαρικό έδαφος, αλλά αναχαιτίστηκε, ανακοίνωσαν οι αρχές. Όλες οι ομάδες έχουν ετοιμότητα και στέλνουν ανθρώπους στην πυρκαγιά, γιατί ο..
Στο Μουσείο «Η Γη και οι άνθρωποι» της Σόφιας σήμερα σημειώνεται η Ημέρα Ευσπλαχνίας, που καθιερώθηκε, για να μας υπενθυμίσει τα θύματα των πυρηνικών..