Λένε πως το ταλέντο πάντα βρίσκει τρόπο να εκφραστεί και να φτάσει ως το κοινό. Ειδικά φέτος με την πανδημία είχαμε την ευκαιρία να δούμε ότι αυτό είναι αλήθεια. Χιλιάδες καλλιτέχνες, μουσικοί και χορευτές, από την πρώτη μέρα της απομόνωσης, αναγκασμένοι να μείνουν κλεισμένοι στα σπίτια τους, άρχισαν να γυρίζουν βίντεο με τραγούδια και χορευτικά και να τα ανεβάζουν δωρεάν στο διαδίκτυο. Μέλη χορωδιών, ορχηστρών και μπαλέτων δημιούργησαν επίσης κολάζ από ατομικές εκτελέσεις κοινών έργων.
Οι νέες τεχνολογίες δίνουν μεγάλες τεχνικές δυνατότητες και μας φέρνουν κοντά παρά την απόσταση. Επίσης έγιναν μεσολαβητής μεταξύ των καλλιτεχνών και του κοινού. Την τελευταία μέρα του χρόνου επιλέξαμε 3 βίντεο παγκοσμίως γνωστών ερμηνευτών – της Σόνια Γιόντσεβα, του Βέσκο Εσκενάζι και του Βάσκο Βασίλεβ. Οι τρεις τους είναι επαγγελματίες γνωστοί στους ειδήμονες όλου του κόσμου και με θαυμαστές παντού. Αυτό που δεν έχουμε συνηθίσει είναι να βλέπουμε την χιουμοριστική τους πλευρά.
Ο Βέσκο Παντελέεβ Εσκενάζι εδώ και πολλά χρόνια είναι εξάρχων στην Royal Concertgebouw Orchestra του Άμστερνταμ αλλά είναι και σολίστ με πολλές συνεργασίες.
Η σοπράνο Σόνια Γιόντσεβα έδωσε δυο συναυλίες οι οποίες μεταδόθηκαν ονλάιν – η μια μπροστά στον Πύργο του Άιφελ για την Εθνική γιορτή της Γαλλίας και η άλλη στο Φεστιβάλ του Ζάλτσμπουργκ όπου μάλιστα παρουσίασε βουλγάρικο τραγούδι με άνισο μέτρο.
Ο Βάσκο Βασίλεβ αποφάσισε να κάνει ένα συλλογικό βίντεο με την Ara Malikian, τον Juan Heredia και τον Victor Vallejo. Από την μουσική τους πηγάζει χαρά και ενέργεια και ελπίζουμε να σας φτιάξουν την διάθεση και να γεννήσουν θετικές σκέψεις για να υποδεχτούμε με ελπίδα το 2021, με την ελπίδα πως θα είναι μια καλύτερη χρονιά!
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..