Και το 2020 τα ονόματα με τα οποία προτιμούν να βαφτίζουν τα παιδιά τους οι Βούλγαροι είναι Αλέξανδρος και Βικτώρια. Αυτό ανακοίνωσαν από το Εθνικό Ινστιτούτο Στατιστικής. Από τα παραδοσιακά ονόματα τα πρώτα στις προτιμήσεις είναι ο Γιώργος, ο Δημήτρης, ο Ιβάν και ο Νικόλας αλλά εμφανίζονται και πιο ασυνήθιστα όπως ο Μαρτίν, ο Ντανιέλ και ο Βίκτωρ. Όλο και πιο συχνά παρατηρούμε αρχαία βουλγάρικα ονόματα όπως ο Μπορίς, ο Καλογιάν, ο Σιμεών, ο Σαμουήλ που συνδέονται με τους βούλγαρους μεσαιωνικούς βασιλιάδες. Εδώ και μια 5ετία τα πρώτα τρία γυναικεία ονόματα στα προτιμήσεις των γονέων είναι η Βκτώρια, η Μαρία και η Νικόλ ενώ αμέσως μετά ακολουθούν η Σοφία και η Ράγια.
Το πρότζεκτ για την κατασκευή κοινού βουλγαρο-ρουμάνικου συγκροτήματος ανανεώσιμης ενέργειας στην περιοχή Τουρνού Μαγκουρέλε (Ρουμανία) και Νικόπολη (Βουλγαρία) πέρασε επιτυχημένα το στάδιο της εκτίμησης και συμπεριλήφθηκε στην Λίστα Διασυνοριακών..
Την Πέμπτη θα επικρατεί ηλιοφάνεια και θα κάνει ζέστη με ασθενή βορειοανατολικό άνεμο. Οι ελάχιστες θερμοκρασίες θα κυμανθούν από 13 έως 21 βαθμούς, στη Σόφια – 13, και οι μέγιστες – από 32 έως 37, στην πρωτεύουσα – 32 βαθμοί Κελσίου. Στα..
Ο Στανισλάβ Μπαλαμπάνοφ, αντιπρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας του «Υπάρχει τέτοιος λαός» χαρακτήρισε εποικοδομητική τη συνάντηση με την ομάδα των βουλευτών του ΚΔΕ που υποστηρίζουν τον επίτιμο πρόεδρο Αχμέντ Ντογκάν. Σύμφωνα με τον Μπαλαμπάνοφ,..