Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Τρίτο χρυσό μετάλλιο για τη Βουλγαρία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών

| ανανέωση: 4/5/21 10:20 AM
Άγγελ Ρούσεβ
Φωτογραφία: wfbulgaria

Ο Στιλιάν Γκρόζντεβ στην κατηγορία 61 κιλών κέρδισε το τρίτο χρυσό μετάλλιο της Βουλγαρίας, στο τρέχον Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών αντρών και γυναικών στη Μόσχα, σηκώνοντας 296 κιλά. Το δεύτερο χρυσό το κέρδισε ο Άγγελ Ρούσεφ που κέρδισε την πρώτη θέση στην ελαφρύτερη κατηγορία των 55 κιλών καθώς στο επολέ-ζετέ σήκωσε 258 κιλά και στο αρασέ σήκωσε 147 κιλά. Ο Γκρόζντεβ και ο 19χρονος Ρούσεφ είναι εκπρόσωποι του ισχυρού σχολείου άρσης βαρών στο Ρούσε με προπονητές τους Κραστίνα και Ραντοσλάβ Ατανάσοβι, ανέφερε η ΒΕΡ. Την πρώτη ημέρα του πρωταθλήματος, η Ναντέζντα Μέι-Νγκουέν και η Ιβάνα Πετρόβα κέρδισαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο και το ασήμι αντίστοιχα στην ελαφρύτερη κατηγορία έως 45 κιλά.

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Βουλγαρία στέλνει τρεις αθλητές στίβου στους Παραολυμπαικούς Αγώνες στο Παρίσι

Τρεις Βούλγαροι φεύγουν για συμμετοχή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι 2024, που θα αρχίσουν στις 28 Αυγούστου και θα συνεχιστούν μέχρι τις 8 Σεπτεμβρίου. Οι βούλγαροι αθλητές στίβου θα ολοκληρώσουν τη συμμετοχή τους στο πλαίσιο μόνο δύο..

δημοσίευση: 8/25/24 6:15 AM

Αρχίζει ο Ποδηλατικός Γύρος της Βουλγαρίας

Απόψε, στις 17:30, μπροστά από τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Αλεξάνδρου Νιέφσκι στο κέντρο της Σόφιας θα δοθεί η αρχή του 71 ου Ποδηλατικού Γύρου της Βουλγαρίας. Ο γύρος, που θα διεξαχθεί από τις 25 μέχρι τις 29 Αυγούστου, θα τελειώσει στο..

δημοσίευση: 8/24/24 2:05 PM

Στη Βουλγαρία συγκεντρώνονται πρωταθλητές στα μαχητικά αθλήματα

Το Μπουργκάς φιλοξενεί εκδήλωση, που συγκεντρώνει δεκάδες πρωταθλητές στα μαχητικά αθλήματα. Ο έγκριτος παγκόσμιος οργανισμός ММА διεξάγει το Σάββατο, 24 η Αυγούστου, αγώνες της αλυσίδας BRAVE 86, για τους οποίους στην παραθαλάσσια πόλη μας..

δημοσίευση: 8/24/24 6:10 AM