Στο χωριό Μπανιτσάν της Νοτιοδυτικής Βουλγαρίας, γνωστό και ως «το χωριό των πελαργών» εδώ και μερικά χρόνια έχουν κάμερα για την παρατήρηση ενός από τις πολυάριθμες φωλιές πελαργών. Η ιδέα είναι του ντόπιου πολιτιστικού συλλόγου «Ίζγκρεβ -1930» και του παραρτήματος του Συλλόγου Προστασίας Πτηνών Βουλγαρίας στην πόλη Γκότσε Ντέλτσεφ. Η κάμερα λειτουργεί συνεχώς και μέσω του Διαδικτύου μπορείτε να βλέπετε όλο τον χρόνο τι συμβαίνει στην φωλιά. Ο σκοπός της παρατήρησης είναι εκπαιδευτικός – για καλλιέργεια φροντίδας και υπεύθυνης στάσης απέναντι στο γύρω περιβάλλον μας. Το σχέδιο έχει τον τίτλο «Τα πολιτιστικά σύμβολα του χωριού Μπανιτσάν» και χρηματοδοτείται από το Εθνικό Ταμείο Πολιτισμού του Υπουργείου Πολιτισμού. «Θέλουμε να μάθουμε περισσότερα για τη ζωή του λευκοπελαργού, για να μπορούν τα παιδιά να παρατηρούν τη φωλιά του και να παρακολουθήσουν πότε εκκολάπτουν τα αυγά, πώς τρώνε οι μικροί πελαργοί και αν πραγματικά ο λευκοπελαργός φροντίζει τόσο πολύ τα μικρά του» - εξηγούν από τον ντόπιο συλλόγου προστασίας πτηνών. Εκτός από την κάμερα, κοντά στην φωλιά υπάρχει και ενημερωτική πινακίδα με σύνδεση, για να μπορεί η οικογένεια πελαργών να παρατηρείται από περισσότερους ανθρώπους. ΕΔΩ μπορείτε να παρακολουθείτε σε πραγματικό χρόνο τη ζωή της οικογένειας πελαργών, και περισσότερες περίεργες λεπτομέρειες για το χωριό και τις παραδόσεις του μπορείτε να βρείτε στο δημοσίευμα του Ράδιο Βουλγαρία «Μπανιτσάν - το χωριό του πνεύματος, των πελαργών και της καλοσύνης».
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές Θερινό Σεμινάριο Βουλγάρικης Γλώσσας και Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τάρνοβο...
Αυταπάρνηση, τιμιότητα, αγωνιστικότητα και πίστη στο δικαίωμα για εθνική ελευθερία και αξιοπρεπή ζωή. Όλα αυτά προσωποποιεί ένας από τους πιο αγαπητούς εθνικούς ήρωες της Βουλγαρίας – ο Βασίλ Λέβσκι. Στις 18 Ιουλίου φέτος η Βουλγαρία σημειώνει 187..
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στην 35 η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO), που διεξήχθη στο Καζακστάν. Στο πιο έγκριτο τουρνουά βιολογίας για το χρόνο στον κόσμο οι Βούλγαροι συναγωνίστηκαν με 320 μαθητές από 80..
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές..