Η πρώτη ως προς το είδος της εκπαιδευτική εκστρατεία «Το δάσος και οι κλιματικές αλλαγές» με τη συμμετοχή ειδικών δασικής παιδαγωγικής, θα διεξάγεται στο έδαφος της Νοτιοδυτικής Κρατικής Δασικής Επιχείρησης. Οι δασικοί εμπειρογνώμονες ενημερώνουν τα παιδιά για τις κλιματικές αλλαγές, για την εργασία των δασοκόμων και για τα διάφορα είδη δέντρων και ζώων στα δάση.
Η εκστρατεία αποτελεί κοινή πρωτοβουλία του Συνδέσμου «Δασάκι» της δημοφιλούς μας τενίστριας Μαγκνταλένα Μαλέεβα και της Ένωσης Δασοκόμων Βουλγαρίας. Σε κινητό περίπτερο, εξοπλισμένο με δεκάδες παιχνίδια, εκπαιδευτικά υλικά για τα δάση και εργαλεία δεντροφύτευσης, οι μαθητές από την 1η μέχρι την 4η τάξη θα αποκτούν επί τόπου τις νέες γνώσεις.
Αναμένεται περισσότερα από 1000 παιδιά, σε πάνω από 50 σχολεία, να προσχωρήσουν στην πρωτοβουλία και στις προσπάθειες των δασοκόμων για προστασία των δασών και την προσαρμογή τους στις κλιματικές αλλαγές.
Επιμέλεια: Νταρίνα Γκριγκόροβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Γλωσσικά και πολιτιστικά εργαστήρια «Το βουλγαρικό καλοκαίρι μου» πάλι θα οδηγήσουν τα παιδιά των Βουλγάρων του εξωτερικού σε κάποιες από τις ομορφότερες γωνιές της Βουλγαρίας. Μια σειρά ταξιδιών για παιδιά και μαθητές ηλικίας από 6 έως 15 χρονών..
Οι Βούλγαροι είναι καλά ενημερωμένοι για τις αιτίες και τις επιπτώσεις από τις κλιματικές αλλαγές. Δεν είναι όμως ενημερωμένοι για τους τρόπους αντιμετώπισής τους. Αυτό δείχνουν τα στοιχεία για τη χώρα από τη νεότερη 6 η κατά σειρά έρευνα για τις..
Οι παραδόσεις της γαλλοφωνίας στη Βουλγαρία έχουν πλούσια ιστορία, που ανάγεται στην περίοδο της Βουλγαρικής Αναγέννησης. Ήδη τότε ο γαλλικός πολιτισμός και γλώσσα εκτιμιούνταν ιδιαίτερα από τους πιο μορφωμένους εκπροσώπους της κοινωνίας μας ως..