Στις 27 Ιουνίου στην αίθουσα "Βουλγαρία" ο μουσικός γιορτάζει τα γεννέθλιά του με συναυλία με πρόγραμμα αφιερωμένο στον Σοπέν και άλλους πολωνούς πιανίστες και συνθέτες.
Ο Λιουντμίλ Άγγελοβ έχει σημαντική σολιστική και παιδαγωγική δραστηριότητα σε πολλές χώρες. Ποτέ όμως δεν σταματά τις σχέσεις του με την Βουλγαρία και με το βουλγάρικο κοινό.Η Φιλαρμονική της Σόφιας σημειώνει την επέτειο για τα 60 χρόνια του Λιουντμίλ Άγγελοβ με τρεις συναυλίες στο πλαίσιο του Φεστιβάλ «Μουσικές εβδομάδες της Σόφιας». Η πρώτη από τον κύκλο συναυλιών με την ονομασία «3х20» ήταν στις 27 Απριλίου στην αίθουσα μουσικής δωματίου «Βουλγαρία». Μαζί με τον Λιουντμίλ στην σκηνή εμφανίστηκαν η Βικτόρια Βασιλένκο (πιάνο), ο Ρούμεν Τσβετκόβ (βιόλα) και το Κουαρτέτο εγχόρδων «Φιλχαρμόνικα».
Η δεύτερη ήταν στις 6 Ιουνίου στην μεγάλη αίθουσα «Βουλγαρία» και ο Λιουντμίλ εγκαινίασε το καινούριο πιάνο με ουρά του θεσμού. Το πρόγραμμα ήταν αφιερωμένο στον Γκέρσουιν και ο πιανίστας έπαιξε την «Μπλε ραψωδία». Η τρίτη συναυλία είναι στην ίδια αίθουσα, ακριβώς την ημέρα των γενεθλίων του δημοφιλή ερμηνευτή, στις 27 Ιουνίου και το πρόγραμμα είναι αφιερωμένο στον Σοπέν και άλλους πολωνούς πιανίστες και συνθέτες.
«Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στην Βουλγαρία και χαίρομαι που μπορώ να μοιραστώ όσα κάνω με το αγαπημένο μου βουλγάρικο κοινό, λέει ο Λιουντμίλ. Η πανδημία άλλαξε πολύ την ζωή των μουσικών. Οι άνθρωποι της τέχνης πρέπει να ταξιδεύουν και να συναντούν ζωντανά το κοινό τους. Κάθε καλλιτέχνης είναι κοσμοπολίτης και δεν μπορεί να μένει σε ένα μέρος. Ελπίζω σύντομα να ανακτήσουμε τον παλιό μας ρυθμό».
Ο Λιουντμίλ Άγγελοβ έχει κερδίσει επικυρωμένους διαγωνισμούς όπως ο «Φρεντερίκ Σοπέν» στην Πολωνία, ο «Palm Beach» στις ΗΠΑ, ο «Piano Masters» στο Μόντε Κάρλο και ο «World Piano Masters Tour» στην Γαλλία. Υπό την διεύθυνση διάσημων μαέστρων έχει παίξει στην αίθουσα «Μουζίκφεράιεν» στην Βιέννη, στην «Σκάλα» του Μιλάνου, στο Παρίσι, στο Άμστερνταμ, στις Βρυξέλλες, στην Μαδρίτη, στην Βαρσοβία, την Μόσχα κ.α.
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό βίντεο, που μας μεταφέρει στην ακτή της θάλασσας. Η Αλεξάντρα προσχωρεί για πρώτη φορά στην ομάδα του..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..