Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Χρυσό και χάλκινο μετάλλιο για την Βουλγαρία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Εμίλ Νέικοβ
Φωτογραφία: bgswim.com

Ο Εμίλ Νέικοβ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας, στο Ράτσιτσε της Τσεχίας. Η τελική ευθεία στο σκιφ 2 000μ. ήταν φαινομενική για τον Νέικοβ ο οποίος στα τελευταία 1 000μ. κατάφερε να περάσει από την 4η στην 1η θέση και με χρόνο 06:56.72 κατάφερε να ξεπεράσει με 2 δευτερόλεπτα τον Πολωνό Πιότρ Πλομίνσκι. Ο αθλητής μας ανήκει στην ομοσπονδία «Ακαντεμίκ» της Σόφιας και είναι γιος της τελευταίας ολυμπιονίκη της Βουλγαρίας στο σκιφ, της Ρουμιάνα Νέικοβα. Στο ίδιο πρωτάθλημα ο Λάζαρ Πένεβ κέρδισε αργυρό μετάλλιο στο σκιφ 2 000μ. ελαφριάς κατηγορίας.

Περισσότερα στην κατηγορία

Ο ΠτΔ βράβευσε τις πρωταθλήτριες της Ευρώπης στο βόλεϊ

Ο Πρόεδρος Ρούμεν Ράντεφ απένειμε την Τιμητική Πλακέτα του ΠτΔ στην εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών έως 18 χρονών της Βουλγαρίας. Η διάκριση είναι για εξαιρετική προσφορά στην ανάπτυξη του βουλγαρικού αθλητισμού και για την πρώτη θέση στο Ευρωπαϊκό..

δημοσίευση: 7/17/24 11:54 AM

Χρυσά μετάλλια για την Νικόλοβα και την ΕΟΡΓ, Πρωταθλήτριες Ευρώπης οι βολεϊμπολίστριες

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στην Κλουζ-Ναπόκα στην Ρουμανία, που τελείωσε χθες, ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν την Ολυμπιάδα στο Παρίσι, που ξεκινά στις 26 Ιουλίου. Στην αναμέτρηση συμμετείχαν 11 ομάδες. Στην Κλουζ-Ναπόκα η..

δημοσίευση: 7/15/24 10:59 AM

2 Παγκόσμια Πρωταθλήματα Κανό-καγιάκ στο Πλόβντιβ

Μέχρι τις 14 Ιουλίου στο Κανάλι Κωπηλασίας στο Πλόβντιβ διαγωνίζονται 300 βετεράνοι κανό-καγιάκ από 37 χώρες ενώ από τις 17 έως τις 21 Ιουλίου θα διαγωνίζονται νεαροί και κορασίδες έως 23 ετών και έφηβοι. Οι αγώνες γίνινται με αφορμή τα 100..

δημοσίευση: 7/13/24 12:00 PM