Σχέδια του μη κυβερνητικού οργανισμού «Εδώ-Εκεί» και του ιδρύματος «Άκουσε» θα υποστηριχτούν από ειδικό πρόγραμμα του Google - GIC /Google Impact Challenge/. Οι οργανισμοί επιλέχθηκαν μαζί με άλλους 11 οργανισμούς από 11 κράτη της Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης, που θα λάβουν συνολικά 2 εκατομμύρια ευρώ για την πραγματοποίηση των ιδεών τους. Ο σκοπός του προγράμματος της παγκόσμιας εταιρείας είναι να υποστηρίξει ιδέες, που θέτουν το ψηφιακό στη βάση της οικονομικής ανασυγκρότησης.
Ο σκοπός της ομάδας του ιδρύματος «Εδώ-Εκεί» είναι να αναβαθμίσει τη μέχρι τώρα δραστηριότητά του, που αφορά τη δημιουργία κοινότητας συμπατριωτών, που ζούν στη Βουλγαρία και το εξωτερικό. Από το 2008 μέχρι τώρα το ίδρυμα έχει διεξαγάγει με επιτυχία πάνω από 300 γεγονότα και έχει φτάσει σε σχεδόν μισό εκατομμύριο άτομα.
Η ομάδα του ιδρύματος «Άκουσε» επίσης έχει την πρόθεση να συνεχίσει την αποστολή της για εξασφάλιση ισότητας των κωφών ατόμων. Το ίδρυμα λαμβάνει την έγκριση του Google με το σχέδιό του για νέο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που προβλέπει διεθνείς ανταλλαγές και ψηφιακές καινοτομίες.
Επιμέλεια: Ιωάν Κόλεφ
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου. Η αφετηρία και το τέρμα είναι μπροστά στον καθεδρικό ναό «Άγιος Αλεξάνταρ..
Μέχρι τα τέλη Αυγούστου, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του χωριού Τσέρνι Όσαμ, στην περιοχή του Τρογιάν, φιλοξενείται η έκθεση «Τα θαύματα της φύσης: από τον σπόρο ως το δάσος». Ειδική προσοχή δίνεται σε 4 είδη δασών των οποίων η διαφύλαξη είναι..
Δωρεές σχετικά με την πρόοδο της επιστήμης και της εκπαίδευσης έχουν σημαδέψει την ανάπτυξη της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στη Βουλγαρία. Χάρη στο επιχειρηματικό πνεύμα και τον πατριωτισμό που κράτησε στον εαυτό του κατά τις δεκαετίες στο εξωτερικό, ο..
Μέχρι τα τέλη Αυγούστου, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του χωριού Τσέρνι Όσαμ, στην περιοχή του Τρογιάν, φιλοξενείται η έκθεση «Τα θαύματα της φύσης: από..
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι..