«Ερωτεύτηκα την Βουλγαρία από την πρώτη φορά που επισκέφτηκα την χώρα σας», λέει ο διάσημος μουσικός Jean-Baptiste Leclère που παίζει κρουστά. Ο Ζαν-Μπατίστ ζει στο Παρίσι αλλά σαν ερμηνευτής και καθηγητής συχνά ταξιδεύει ανά τον κόσμο για συναυλίες και master class. Μια από τις συνηθισμένες του στάσεις είναι η πόλη Πλέβεν όπου ανά 2 χρόνια διεξάγεται το Διεθνές Φεστιβάλ Μαρίμπας και Κρουστών.
«Διδάσκω στην Μουσική Ακαδημία στο Παρίσι και στην Μουσική Ακαδημία CRR de Saint-Maur-des-Fossés, λέει ο Ζαν-Μπατίστ. Είμαι ο πρώτος σολίστ κρουστών στην ορχήστρα της Εθνικής Όπερας του Παρισιού όπου εργάζομαι εδώ και 14 χρόνια. Παίζω επίσης σε σχήματα μουσικής δωματίου. Με την καλλιτεχνική διευθύντρια του Φεστιβάλ στο Πλέβεν, την Βασιλένα Σεραφίμοβα, διοικούμε μαζί την Paris Percussion Group και έχω συμμετάσχει σε κάθε έκδοση του Φεστιβάλ Μαρίμπας και Κρουστών στην Βουλγαρία. Θεωρώ το Πλέβεν πολύ όμορφη πόλη και είμαι ευτυχισμένος να μοιράζομαι απλές στιγμές με τους συναδέλφους, το κοινό και τους διοργανωτές του φεστιβάλ. Αισθάνομαι αυτούς τους ανθρώπους σαν μέλη της οικογένειάς μου. Κάποιοι από τους μαθητές έρχονται κάθε φορά και είναι πολύ ευχάριστο να βλέπω πόσο έχουν προοδεύσει σαν μουσικοί και έχουν εξελιχτεί επαγγελματικά. Η Βασιλένα είναι από οικογένεια μουσικών και είμαι εντυπωσιασμένος από τον τρόπο που μαζί με τους συγγενείς της και τον Δήμο φροντίζουν το Φεστιβάλ».
Ο Ζαν-Μπατίστ ήρθε για πρώτη φορά στην Βουλγαρία σαν τουρίστας. Από την πρώτη κιόλας φορά του έκαναν πολύ μεγάλη εντύπωση η παραδοσιακή βουλγάρικη μουσική και οι παραδόσεις μας.
«Αποφάσισα να ταξιδέψω ανά την Ευρώπη για να την γνωρίσω και το ταξίδι μου συμπεριλάμβανε προορισμούς όπως η Ρουμανία και η Βουλγαρία, λέει ο Ζαν-Μπατίστ. Επισκέφτηκα την Βάρνα, το Μπουργκάς και την Σόφια. Με μάγεψαν τα βουνά και γενικά η φύση, η ιστορία της Βουλγαρίας. Άκουσα αυθεντικά παραδοσιακά τραγούδια και άρχισα να ενδιαφέρομαι για τον βουλγάρικο πολιτισμό. Στο Πλέβεν έρχομαι συχνά αλλά ποτέ δεν έχω αρκετό χρόνο για να περιηγηθώ στα μέρη που θέλω έτσι αποφάσισα του χρόνου να έρθω στην Βουλγαρία για διακοπές. Θα φέρω την οικογένειά μου για να τους δείξω τι έχω ανακαλύψει εδώ και θέλω να μάθω περισσότερα για την χώρα και τους κατοίκους. Με ενδιαφέρει και η βουλγάρικη γλώσσα και προσπαθώ να την μάθω σιγά-σιγά».
Φωτογραφίες: Facebook /@marimbabulgaria
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε στις 19:00 η ώρα στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ μαζί με την Μπιγκ Μπάντα του θεσμού και υπό την διεύθυνση του Αντόνι Ντόντσεβ θα παίξει μια από τις πιο δημοφιλείς τζαζ μουσικούς της Ευρώπης, η Κάρλα Κιόλνερ. Ο Αντόνι Ντόντσεβ είναι διάσημος για τις..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..