Η εθνική ομάδα βόλεϊ της Βουλγαρίας νίκησε την ομάδα της Τσεχίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών του Πλόβντιβ με 3-0 (26:24, 25:12, 25:19). Για την ώρα η ομάδα της Βουλγαρίας βρίσκεται στη δεύτερη θέση στον Όμιλο Β, αλλά εξακολουθεί να έχει την ευκαιρία να τερματίσει πρώτη. Αυτό θα εξαρτηθεί από τον αγώνα με την εθνική της Πολωνίας. Οι Βουλγάρες αθλήτριες έχουν ήδη προκριθεί για τους προημιτελικούς μετά από τρεις νίκες και μία ήττα.
Τιμάμε υψηλά την ετοιμότητα της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (ΔΟΕ) να υποστηρίξει τις προσπάθειες και τη φιλοδοξία της Βουλγαρίας να διοργανώσει Νεανικούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Αυτό δήλωσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Ρούμεν Ράντεφ σε συνάντηση με τον..
Για ένα 24ωρο η ΕΕ αναγκάστηκε να ακούσει πολλές φορές τον βουλγάρικο ύμνο. Η Εθνική Ομάδα Ρυθμικής Γυμναστικής έγινε απόλυτη πρωταθλήτρια Ευρώπης στην Βουδαπέστη και κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην ομαδική της κατάταξη. Η Στιλιάνα Νικόλοβα..
Στον Ιππικό Όμιλο «Φριγκοπάν» στο χωριό Τσαράτσοβο, κοντά στο Πλόβντιβ, διεξάγεται το παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιππασίας μετ’ εμποδίων. Οι νικητές παίρνουν διαπιστευτήρια για την Ολυμπιάδα στο Παρίσι. Το τουρνουά είναι για παιδιά, εφήβους, κορασίδες,..