Μια εβδομάδα μετά την έναρξη του «Piano Extravaganza» ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ κάλεσε τους φιλόμουσους σε μια νέα μουσική εκδήλωση. Πρόκειται για μια σειρά από συναυλίες που αποτελούν τον μουσικό κύκλο «Καμεράλια» - ένα Φεστιβάλ που δημιούργησε ο διάσημος βούλγαρος πιανίστας, Λιουντμίλ Άγγελοβ (Ludmil Angelov) και στο οποίο συμμετέχουν ανσάμπλ δωματίου τα οποία συνδυάζουν διάφορα μουσικά στυλ (crossover).
Η τρίτη έκδοση της Καμεράλια θα ξεκινήσει στις 9 Οκτωβρίου (Σάββατο) με συναυλία του γυναικείου κουαρτέτου Άτμα (Ãtma Quartet) στην αίθουσα μουσικής δωματίου «Βουλγαρία». Η εκδήλωση υλοποιείται με την ευγενική υποστήριξη του Πολιτιστικού Ινστιτούτου της Πολωνίας στην Σόφια. Οι κυρίες του κουαρτέτου παίζουν μαζί εδώ και 5 χρόνια και έχουν έντονη καλλιτεχνική δράση – συμμετέχουν σε πολλά πρότζεκτ, έχουν εκδώσει CD με έργα πολωνών συνθετών, έχουν συμμετάσχει σε φεστιβάλ στην Ελβετία, στην Γαλλία κ.α. και έχουν κερδίζει επικυρωμένα βραβεία.
Λόγω της πανδημίας του κορονοϊού πέρσι και φέτος οι συναυλίες της Καμεράλα είναι πολύ λιγότερες απ’ ότι συνήθως. Στις 28 Οκτωβρίου (Πέμπτη) στην αίθουσα «Ομπόριστε 5» θα παίξουν οι τζαζ μουσικοί Mario Stantchev (πιάνο) και Christophe Lincontang (κοντραμπάσο) οι οποίοι θα παρουσιάσουν το πρότζεκτ του Στάντσεβ « Stantchev Soul Songs». Ο βούλγαρος πιανίστας ζει εδώ και χρόνια στην Γαλλία.
Στην ίδια αίθουσα, στις 30 Οκτωβρίου (Σάββατο) είναι και η τελευταία συναυλία της Καμεράλια. Στην σκηνή θα ανέβουν ο Darko Brlek (κλαρινέτο) από την Σλοβενία και ο Λιουντμίλ Άγγελοβ με έργα των Σούμαν και Μπραμς. Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στα 30 χρόνια από την Ανεξαρτησία της Σλοβενίας και υλοποιείται με την ευγενική υποστήριξη της Πρεσβείας της χώρας αυτής στην Σόφια.
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Για πέμπτο χρόνο το Sofia Summer Fest προτείνει αξέχαστα βιώματα στην καλοκαιρινή πρωτεύουσα. Το φεστιβάλ εγκαινιάζεται στο Νότιο Πάρκο στις 18 Ιουλίου με συναυλία του διαχρονικού τραγουδιστή Βασίλ Νάιντενοβ. Στις 28 Ιουλίου το συγκρότημα η Κεράνα και..
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..