Ο Σλάβιν Σλάβτσεφ ετοιμάζει το πρώτο του άλμπουμ
Μέχρι το τέλος του έτους, ο Σλάβιν Σλέβτσεφ θα παρουσιάσει το άλμπουμ New Way, το πρώτο του άλμπουμ, το οποίο δημιουργεί μαζί με το Vintage Music Box. Το άλμπουμ θα περιλαμβάνει εννέα τραγούδια, τρία από τα οποία δεν έχουν παρουσιαστεί μέχρι στιγμής. Στο New Way θα ακούσουμε και το τραγούδι «Περίμενέ την». Η μουσική είναι του του Κωνσταντίν Τσέκοφ, γνωστού από το διάσημο συγκρότημα FSB, και από το Legends. Οι στίχοι είναι της Ζίβκα Σόποβα https://bnr.bg/radiobulgaria/post/100725650 και η ενορχήστρωση του Vintage Music Box – Γιάσεν Βέλτσεφ, Ιβάιλο Ζβεζντομίροφ, Τεόντορ Γιάνκοφ και Ιβάν Χρίστοφ. Οι διάσημοι μουσικοί ενώθηκαν στην ιδέα της δημιουργίας μουσικής και της υποστήριξης νέων ταλέντων.
«Μερικές φορές οι πόρτες κλείνουν μετά από κάθε αγάπη, κάθε νέα σεζόν...
Περίμενε την μέχρι το επόμενο καλοκαίρι…»- τραγουδάει ο Σλάβιν Σλάβτσεφ.
Το τραγούδι κατατάχτηκε πρόσφατα στο TOP 20 του εβδομαδιαίου chart για τη βουλγαρική ποπ και ροκ μουσική της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας και αυτή την εβδομάδα βρίσκεται στη δεύτερη θέση.
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..