Πριν από λίγες μέρες, ο Βλαντιμίρ Άμποφ-Γκράφα παρουσίασε το τραγούδι του «Βανίλια», με την συμμετοχή του διάσημου βιολονίστα μας Βάσκο Εσκενάζι, πρώτου βιολονίστα της Βασιλικής Ορχήστρας του Μεγάρου Μουσικής του Άμστερνταμ. Την μουσική, τους στίχους και την ενορχήστρωση έχει κάνει ο Γράφα. Το τραγούδι μιλά για τον ρομαντικό, αξέχαστο έρωτα και τη θλίψη του χωρισμού:
«Πώς να ξεχάσεις όλες τις λέξεις που ειπώθηκαν… όλα τα ηλιόλουστα πρωινά… Πώς να ξεχάσεις όλους τους προηγούμενους μήνες, πώς να ξεχάσεις την ανάσα της βανίλιας με ένα άσπρο πρόσωπο;»
Ρομαντισμός πηγάζει επίσης από το βιντεοκλίπ του τραγουδιού, που γυρίστηκε στην Ολλανδία. Ο Βέσκο Εσκενάζι έχει έναν ιδιαίτερο ρόλο σε αυτό.
«Παίξαμε» πολύ μέχρι να πετύχουμε το επιθυμητό τελικό αποτέλεσμα στο σόλο βιολιού. Ο Γκράφα έχει πλέξει με υπέροχο τρόπο το οργανικό μέρος στο το συναισθηματικό αυτό τραγούδι του και για μένα ήταν πρόκληση να το αποδόσω όπως το φανταζόταν - να κάνω τον ακροατή να νιώσει, να ονειρευτεί και να μεταφερθεί σε έναν κόσμο γεμάτο από το άρωμα της «Βανίλιας». Τα εκφραστικά και τεχνικά μέσα που χρησιμοποιώ εδώ είναι αρκετά διαφορετικά από τα συνηθισμένα», είπε ο βιολονίστας στα κοινωνικά δίκτυα.
Το τραγούδι που θα ακούσετε, παρουσιάστηκε για πρώτη φορά ζωντανά στις 14 Νοεμβρίου στο Άμστερνταμ, σε μια συναυλία του Vladimir Ampov-Grafa.
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..