Στις 18 Νοεμβρίου, στο Πρώτο Στούντιο της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας - ΒΕΡ, θα δοθεί συναυλία της Μεγάλης ορχήστρας της ΒΕΡ, με διευθυντή τον Μιχαήλ Γιόσιφοφ - έναν λαμπρό τρομπετίστα, συνθέτη, μαέστρο και συμμετέχοντα σε διάφορα σχήματα τζαζ, καθηγητή στην Εθνική Μουσική Ακαδημία «Πάντσο Βλαντιγκέροφ». Το πρόγραμμα αποτελείται από δικές του συνθέσεις, διασκευασμένες ειδικά για την ορχήστρα, με την οποία ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα πριν από χρόνια. Σολίστ είναι η Βελέκα Τσανκόβα - μια από τις ανακαλύψεις της βουλγαρικής τζαζ σκηνή τα τελευταία χρόνια.
Θα ακουστούν τραγούδια που δημιουργήθηκαν για την νεαρή τραγουδίστρια στο πλαίσιο των νέων έργων του Μιχαήλ Γιόσιφοφ. Η Βελέκα Τσανκόβα έχει συμμετάσχει στην σύνθεση της μουσικής και των στίχων ορισμένων από τα τραγούδια - όπως η καλοκαιρινή επιτυχία "Βήματα στην άμμο" και άλλα.
Το «Ταξίδι γύρω από τον κόσμο» είναι επίσης βασισμένο σε κείμενο της Βελέκα. Λέει για το πόσο όμορφος είναι ο κόσμος της αγάπης, στον οποίο υπάρχουν χαρούμενα μάτια, τρυφερά χέρια, ζεστές καρδιές που συναντιούνται μέσα στη νύχτα και τραγουδούν το τραγούδι… Στη συνέχεια, μακρύς δρόμος τους οδηγεί στην περιπέτεια – σ’ ένα ταξίδι σε όλο τον κόσμο…
Εισιτήρια πουλιούνται στο κτήριο της ΒΕΡ στην Λεωφόρο Ντραγκάν Τσανκόφ №4 και online.
Μετάφραση: Σταύρος ΒανιώτηςΑπόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..