Την Ντιάνα Ντάφοβα τη γνωρίζουμε από τα μεγάλης κλίμακας πρότζεκτ, τα οποία έχει παρουσιάσει στην Βουλγαρία, την Ευρώπη και τις ΗΠΑ. Επίσης και από τη συμμετοχή της σε διάφορες ανθρωπιστικές και περιβαλλοντικές δράσεις. Τώρα, στις 23 Νοεμβρίου, στην αίθουσα του City Mark Art Centre, γίνεται η πρεμιέρα της ατομικής της παράστασης «Αυτό το (τρομακτικό) θαύμα που ονομάζεται Ζωή». Στο σόου θα παρουσιαστούν μερικά από τα πιο διάσημα τραγούδια της, όπως το Ταλιέσιν, Κάθαρση, Χάρισμα, Αάντια (Διάστημα, Σύμπαν), επιλεγμένα από τη NASA για μετάδοση στο διάστημα με το διαστημικό λεωφορείο Columbia και άλλα.
Όλοι γνωρίζουμε ότι η ζωή είναι ένα θαύμα που μερικές φορές μετατρέπεται σε τέρας. Αλλά έτσι λειτουργεί ο κόσμος μας - όλα έχουν διαφορετικές πλευρές, πολλά πρόσωπα και μερικές φορές αντίθετες δυνάμεις που τον κινούν.
Η παράσταση είναι μια προσωπική ιστορία, που μοιράζεται σκέψεις για την πίστη, την ελευθερία, την αγάπη…
«Μέσα από ειδικά σχεδιασμένα πολυμέσα, που συμπληρώνουν την ιστορία και τις μουσικές παραστάσεις, θα μεταφερθούμε σε τέσσερις ηπείρους σε ένα πραγματικό ταξίδι του πνεύματος», λέει η τραγουδίστρια.
Ακούμε το τραγούδι Αρμονία, σε μουσική της Ντιάνα Ντάφοβα, στίχους των Τόνι Μέρφι και Ντέιβιντ Ουέιν και ενορχήστρωση του Νταναήλ Ντραγκάνοφ.
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..