Με «Τη μαγεία του τραγουδιού», όπως ονόμασε το βιβλίο του με ρεπερτόρια, ο Τόντορ Κοζουχάροφ δίνει ψυχή και στην 50η δημιουργική επέτειό του. Είναι ανάμεσα στα εμβλήματα του δημοτικού τραγουδιού της Θράκης. Το ειδυλλιακό περιβάλλον της γενέτειράς του – του χωριού Μουστράκ, της περιοχής του Σβίλενγκραντ, στο οποίο μεγάλωσε με τραγούδια, χορούς και παραδοσιακά έθιμα, είναι το κίνητρο να αφοσιωθεί επαγγελματικά στη μουσική. Ήδη ως μαθητής, ο Τόντορ Κοζουχάροφ κάθε χρόνο συμμετείχε στο παραδοσιακό φεστιβάλ «Η Θράκη τραγουδά και χορεύει» και πάντα διακρινόταν με χρυσό μετάλλιο. Παροιμιώδεις είναι οι εμφανίσεις του στους αμέτρητους θρακικούς γάμους, καθώς και σε συναυλίες σε όλη τη χώρα υπό τη συνοδεία των ξακουστών ορχηστρών «Θράκη», «Ορφέας», «Γιάμπολ», «Αβλίγκιτε», «Ντιμίτροβγκραντ», της Ορχήστρας του χωριού Κόνους κ. ά.., για να φτάσει στην ιδέα για δική του ορχήστρα.
Την ίδρυσε το 1989 με το όνομα «Νότιοι ρυθμοί», μαζί με τη σύζυγό του – την τραγουδίστρια Ντόνκα Κοζουχάροβα.
Πολυάριθμές είναι οι διακρίσεις του Τόντορ Κοζουχάροφ σε βουλγαρικούς και διεθνείς διαγωνισμούς: δύο πρώτα βραβεία στον Διαγωνισμό του Σταμπολόβο (1985, 1986), στον Διαγωνισμό Τραγουδιού στη Βάρνα – 1996, χρυσό μετάλλιο από την Παγκόσμια Ολυμπιάδα Μουσική στο Λος Άντζελες των ΗΠΑ – 1998 κ. ά.. Για το Αρχείο της ΒΕΡ ο Τόντορ Κοζουχάροφ έχει ηχογραφήσει πάνω από 200 παραδοσιακά θρακικά τραγούδια. Έχει κυκλοφορήσει 5 άλμπουμ, που συμπεριλαμβάνουν παλιά δείγματα, τραγούδια συνθετών στο πνεύμα της παράδοσης, αλλά και μακεδονικές επιτυχίες, απαραίτητες για το ρεπερτόριό, που ερμηνεύει στους γάμους. Πολλοί Βούλγαροι άρχισαν να τραγουδούν τα τραγούδιά του, χάρη στους ετήσιους διαγωνισμούς «Με τα τραγούδια του Τόντορ Κοζουχάροφ», που διεξάγονται στο Χάσκοβο. Έχει συμμετάσχει και σε συναυλίες στην Ευρώπη, την Ασία, την Αμερική.
«Τραγουδάω ήδη από τον παιδικό σταθμό» - λέει ο διάσημος ερμηνευτής. - «Θυμάμαι όταν με έβαλαν σε ένα καρεκλάκι και άρχισα να τραγουδώ «Ζλάτο μόμε». Συμμετείχα και στα χορευτικά συγκροτήματα της γενέτειράς μου, του χωριού Μουστράκ, της περιοχής του Σβίλενγκραντ. Εκεί η ερασιτεχνία ήταν πολύ καλά ανεπτυγμένη. Είχαμε δύο χορευτικά συγκροτήματα, ήμουν μέλος και των δύο. Έχω καλή ανάμνηση και από συναυλία στο Ράντνεβο μαζί με την Ορχήστρα του χωριού Κόνους, μόλις είχα κάνει τις πρώτες ηχογραφήσεις μου για τη ΒΕΡ-Πλόβντιβ, στη συνέχεια και για τη ΒΕΡ-Σόφια. Συμμετείχα και στα προγράμματα της Διεύθυνσης Συναυλιών.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..