Την παραμονή των χριστουγεννιάτικων γιορτών ο τζαζ και ποπ τραγουδιστής Βασίλ Πετρόφ χάρισε στους λάτρεις του το νέο τραγούδι του «Χειμώνας», το οποίο ερμηνεύτηκε με θαυμασμό και ευλάβεια απέναντι στα γήινα έργα του Δημιουργού, τα οποία δίνουν πίστη και ελπίδα σε όσους τον αναζητούν στην καρδιά τους. Οι στίχοι είναι εξαιρετικά όμορφοι. Ο δημιουργός τους είναι ο Αρχιμανδρίτης Σεραφείμ Αλέξιεφ, ανώτατος κληρικός, εκκλησιαστικός συγγραφέας και ποιητής. Με ταπεινοφροσύνη και αγάπη εκείνος ζωγραφίζει την ομορφιά του κόσμου: «Μετά το χθεσινό χιόνι ο κόσμος είναι απέραντος… Τι ομορφιά που χύθηκε στον κόσμο!»
Δημιουργός της μουσικής και της ενορχήστρωσης είναι ο Βασίλ Πετρόφ και η ηχογράφηση έγινε μαζί με τη Βαλέρια Στογιάνοβα, την Αγκλέια Κάνεβα και την Σάρα Πέιτσεβα από το XS Artists Music School.
«Και νιώθει η καρδιά, ότι εκεί, στον ουρανό ζει ο Δημιουργός.»
Επιμέλεια: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..