Ο μαγικός ήχος της γκάιντας, ο συναρπαστικός ρυθμός των καλάντων, η δύναμη των ευλογιών των καλαντιστών – όλα αυτά είναι μέρος των τελετουργιών για προστασία της κοινότητας, για εξασφάλιση υγείας και ευημερίας. Ακόμη και ο κύκλος που κάνουν κατά τον γύρο τους στον οικισμό οι ανδρικές ομάδες τη νύχτα των Χριστουγέννων. Γι’ αυτό οι νοικοκύρηδες υποδέχονταν τους καλαντιστές ως πολύτιμους και πολυαναμενόμενους επισκέπτες και οι άνθρωποι πίστευαν ότι η καλή τύχη δε θα μπει στο σπίτι, στο οποίο δεν ήχησαν τα τραγούδια και οι ευλογίες τους.
Ως έναν βαθμό, στη χώρα μας το έθιμο είναι ζωντανό μέχρι και σήμερα, ιδιαίτερα εκεί, όπου η μνήμη για την παράδοση έχει διασωθεί και σχεδόν όλοι στον οικισμό γνωρίζουν ο ένας τον άλλο. Διαφορετικά είναι στη μεγάλη πόλη, βεβαίως, και έξω από τα σύνορα της Βουλγαρίας, όπου οι συμπατριώτες μας με δικό τους τρόπο τηρούν τις παραδόσεις. Για εκείνους, καθώς και για όλους τους φίλους του Ράδιο Βουλγαρία, επιλέξαμε μερικά αυθεντικά κάλαντα, με τα οποία να υποδεχθούν «τους καλούς επισκέπτες, τους καλαντιστές.»
Ξέρουμε ότι οι καλαντιστές έχουν ευλογία για τον καθένα στο σπίτι. Το τραγούδι «Κουδούνισε καθαρό κουδουνάκι» προορίζεται για τη «νεαρή νύφη».
«Ο Άγιος Πέτρος φυτεύει αμπέλι, Άγιος Πέτρος και Δημήτριος…». Στη μέση του αμπελιού – κερασιά, από την κερασιά οι Άγιοι κάνουν μαστέλο, που γεμίζουν με κρασί. Πάνω στο κρασί – χρυσός αφρός. Γεράκι από τον ουρανό παίρνει τον χρυσό αφρό, για να το πάει στους μάστορες – για να χύσουν τρία ποτήρια. Το πρώτο ποτήρι – Θεοτόκος, το δεύτερο ποτήρι – Άγιος Βασίλειος, το τρίτο ποτήρι – Άγιος Ιωάννης… Αυτό το τραγούδι της περιοχής του Σλίβεν έχει συγκεντρώσει μερικούς από τους Αγίους – προστάτες, καθώς και την Παναγία, που συχνά εξυμνούνται στα κάλαντα.
Ας όλες οι ευλογίες των καλαντιστών φτάσουν σε σας και τις οικογένειές σας, στα σπίτια και τις καρδιές σας, αγαπητοί φίλοι του Ράδιο Βουλγαρία! Καλές γιορτές και ευτυχισμένες ημέρες!
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Περισσότεροι από 12 000 λάτρεις αναμένεται να έρθουν για τη συναυλία του Λένι Κράβιτζ στο Μπουργκάς. Το γεγονός στον Θαλάσσιο Σταθμό της..